Снігова баба чи сніговик?

snigovichok

Снігові скульптури – це не лише класичні снігові баби з трьох куль снігу, але і різні казкові персонажі, яких також можна ліпити з чистого вологого снігу – звірі та міфічні істоти. Для чого їх ліплять і чому залишають біля будинку, уже не кожен зможе пояснити. Допоможе нам відповісти на це питання історія сніговика.

Християнська легенда розповідає, що сніговики — це янголи. Адже сніг — дар з неба. Ці зимові герої передають Богові прохання людей. Тому зі “свіжого” снігу ліпили маленького сніговичка і шепотіли йому сокровенні бажання. Вважали, як тільки фігурка розтане, бажання буде доставлено на небеса та неодмінно здійсниться.

На Русі сніговиків ліпили, скільки себе знали. Сніговиків просили про зменшення лютих морозів. Наші предки вірили, що хурделицею, снігопадами керують духи-жінки. Тому і ліпили на своїх подвір’ях снігових баб. Цікаво, що інші європейці завжди вважали снігову бабу чоловіком. Англійською це звучить «snowman».

Походження сніговика не цілком переконливе. Та все ж, Боб Екштейн, автор «Історії сніговика», дослідивши художні зображення в європейських музеях, картинних галереях і бібліотеках, стверджує, що сніговики відомі з середньовічної доби. Найбільш ранній документ — ілюстрації на полях книги під назвою Часослов за 1380 рік, знайденої у Королівській бібліотеці Нідерландів у Гаазі.

А чи знаєте Ви, що 18 січня святкують Всесвітній День Сніговика? Така чудова ідея прийшла в голову німецькому колекціонеру Корнеліусу Гретцу, який ще будучи юнаком, почав збирати зображення сніговиків. У 2008 році він увійшов зі своєю колекцією в книгу рекордів Гіннеса! У нього більше трьох тисяч експонатів! І все це – Сніговики ! Чому саме 18 січня? По-перше, в середині січня в багатьох країнах є сніг. По-друге, число 18 схоже на Сніговика, який тримає в руках мітлу. По-третє,в цей день ще не було ніякого міжнародного свята! (Хіба що українці освячували йорданську воду і готувались до Водохреща, але про це пан Корнеліус, либонь, і не здогадувався)…

Якщо у дворі або сквері є велика ділянка чистого, вологого снігу, то тут можна починати ліпити сніговика. Такий сніг добре липне і катається у великі грудки. На руках обов’язково повинні бути рукавички, вони захищають руки від холоду і краще формують снігові кулі. Починати ліплення варто, тільки якщо є бажання і гарний настрій, інакше грудки будуть розвалюватися або сніговик вийде кривобоким.

Найпростіший сніговик складається з трьох снігових куль. Найбільша куля стає черевцем сніговика, середульша – грудьми, а найменша – головою. На голові – старе відро, в руках – мітла, а замість носа – традиційна морквинка. Руки сніговика можуть бути доповнені двома гілками, але іноді робляться символічні руки з двох невеликих грудок снігу. У “руки” сніговикові часто дають заступ або мітлу, яку встромляють в сніг поряд із фігурою. У Європі сніговиків прикрашають гірляндами і коралями, а на голови чіпають старі капелюхи.

Цікаво знати:

– Взимку 1494 року у Флоренції пройшов сильний снігопад. Правитель Флорентійської республіки П’єро де Медічі, який увійшов в історію під ім’ям П’єро Невдачливий, викликав Мікеланджело і замовив йому зліпити снігову статую. Роботу було виконано, і сучасники відзначали її красу, але жодних відомостей про те, як виглядав сніговик або кого він зображував, не збереглося.

– Один з найбільших сніговиків зробили в лютому 1999 р в місті Бетел, штату Мен. Його назвали “Ангус, Король Гори” на честь Ангуса Кінга, який був тоді губернатором Мена. Сніговик був 35 метрів заввишки і понад 4000 т вагою. У 2008 році, там же, зробили сніговик ще більший: висотою: 37 м і вагою 6000 т.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

– Напередодні Різдва 2010 року англійський вчений Девід Кокс спільно з колегами створив символ сніговика з двох горошин сплаву олова розміром 0,01 мм. Ніс сніговика зроблений з платини, діаметр його становить всього 0,001 мм. Обличчя і усмішка сніговика вирізані за допомогою сфокусованого пучка іонів.

– У Норвегії в темний час доби люди обходили сніговиків десятою дорогою, бо вважали, що побачити снігову фігуру ввечері – поганий знак, а розглядати сніговика з вікна вночі взагалі вважали небезпечним.

– У Румунії особливе значення надають декоруванню зони декольте сніговика. Не важливо, хто він: чоловік чи жінка, на ньому повинно бути намисто-оберіг (в’язка часнику).

– У 2012 році, на території туристичного комплексу «Буковель» зліпили найбільшого сніговика в Україні. Його висота сягала 4,85 м (без капелюха). У ліпленні брали участь всі охочі.