Особливості святкування Нового року в країнах Європи

Ми розкажемо, як святкують новий рік у Франції, Англії, в Італії та інших країнах Європи.

Святкування Нового року у Франції

В деяких частинах Франції святкування новорічних свят починається 6 грудня – в день святого Миколая. Якраз тоді приходить французький Санта Клаус – Пер Ноель, даруючи подарунки чемним і хорошим дітям. Він прибуває в домівки на ослі і залишає подарунки у взутті, що діти заздалегідь залишили на ніч біля каміну.

novii-franciya

Святкувати Новий рік прийнято в колі друзів, на відміну від Різдва, яке проводять із сім’єю. 31 грудня майже у всій Європі відзначається день святого Сільвестра, Франція не є виключенням. Ввечері люди одягаються у маскарадні костюми і виходять веселитись на вулицю. Їх називають Сільвестр-Клаусами.

За звичаєм, в цей день випікали пиріг із запеченою всередині горошиною боба. Той, кому дістався шматок з зернятком, ставав “бобовим королем”. В святкову ніч всі підкорялися його наказам.

У Франції хазяїн-винороб повинен почаркуватися з бочкою вина, привітати її зі святом і випити за майбутній вдалий урожай. Традиційними стравами є індичка, фарширована каштанами, трюфелі і фуа-гра.

Як святкують новий рік в Італії

До святкового столу в цю ніч традиційно подають наступні страви:

  • Лентіке – страва із сочевиці;
  • Котекіно – запечена свиняча нога;
  • Дзампоне – натуральні свинячі ковбаски.

Вважається, що людина, котра зїсть найбільше лентіке, розбагатіє у наступному році. Це повір’я виникло через схожість зернят сочевиці з монетами. Страви зі свинини неодмінно присутні, так як символізують прагнення рухатись до цілей, як свиня, що завжди рветься вперед, риючи носом землю.

novii-italiya

Італійці вірять, що в новорічну ніч на чарівній мітлі прилітає добра фея Бефана. Вона відкриває двері маленьким золотим ключиком і залишає подарунки в дитячих панчохах, що спеціально підвішені біля каміна. Нечемним дітям Бефана залишає щіпку золи або вуглину. Є у них і свій Санта Клаус – Баббо Натале.

В Італії вважають, що Новий рік потрібно починати звільнившись від старих речей. Тому в останні хвилини року з вікон викидають різний непотріб – стільці, праски, прикраси… Італійці дуже люблять цей звичай і з пристрастю його виконують. Згідно вірувань, місце старих речей обов’язково займуть нові.

Як святкують новий рік в Німеччині

Новий рік (як і Різдво) вважається сімейним святом, тому його часто проводять в родинному колі. Головним атрибутом свята в Німеччині є ялинка. Вона здавна вважалась священним деревом, що зберігає дух лісу. Саме з Німеччини поширився звичай прикрашати ялинку до Різдва і Нового року.

novii-nimechchina

Традиційним на святковому столі є страва з карпа. Його луска нагадує монети, тому вважається, що для щасливого і багатого року потрібно положити в гаманець кілька частинок луски. Символом радості, добра і подолання життєвих негараздів є страви з горіхами, родзинками і яблуками. Їх охоче готують у новорічний вечір.

Діти в Німеччині на ніч залишають пусту тарілку для подарунків, а в черевички кладуть сіно для ослика, на якому приїздить Санта Клаус. По традиції, під час бою курантів потрібно вилізти на диван, стілець чи стіл, а з останнім ударом годинника стрибнути вниз. Німці вважають, що так вони “встрибують” у Новий рік.

Як святкують новий рік в Іспанії

Найчастіше іспанці проводять Новий рік на вулицях, в кафе і барах. За кілька хвилин до опівночі всі збираються на основній площі міста, де під бій годинника з’їдають 12 виноградин. Ягоди символізують місяці року. По столітній традиції потрібно встигнути з’їсти по виноградині кожні три секунди після удару годинника і виплюнути кісточки раніше, ніж удари закінчаться. Вважається, що новорічні виноградини приносять удачу, щастя і відганяють негаразди.

novii-ispaniya

Ще одна досить молода традиція – одягати в новорічну ніч червону білизну. Для іспанців не властиво влаштовувати пишного застілля, подають одну-дві основні страви з морепродуктів і риби, кілька закусок і безліч солодкого.

На Різдво до дітей приходить Олентцеро і дарує подарунки. Він одягнений в національний домотканий одяг і завжди носить з собою пляшку хорошого іспанського вина. На Новий рік з’являється Папа Ноель, який є прототипом Санта Клауса і виконує ті ж функції. Цікаво, що в Іспанії практично відсутня традиція ставити і прикрашати ялинку. Звичний для нас атрибут замінили рослиною пуансетією.

Як святкують новий рік в Англії

Новий рік в Англії проходить практично без вручення подарунків, так як свято є просто продовженням Різдва, на відміну від сусідньої Шотландії, де все навпаки. За традицією, про прихід нового року сповіщає Біг Бен. Вважається, що під час ударів годинника закохані повинні поцілуватися під гілкою омели, щоб не розлучитися в прийдешньому році.

novii-angliya

Під час бою годинника потрібно відкрити задні двері дому і “випустити” Старий рік, а під час останнього удару відчинити передні і “впустити” Новий”. Англійці вірять, що якщо першим гостем після дванадцятої години стане темноволосий чоловік, то новий рік буде вдалим. Гість повинен принести хліб, дрібку солі і вуглину, що символізують достаток і добробут. Він мовчки має підійти до каміна і спалити вуглину, лише після того всі починають один одного вітати. До новорічного столу подають індичку з каштанами і смаженою картоплею, пудинг і фрукти.