Клевань - гніздо Чарторийських
Вже у ХІІ ст. існувала Коливань. В письмових джерелах вона вперше згадана під 1458 роком як власність князя М.Чарторийського. Так, як Олику прославили і розбудували Радзивіли, так і Клевань непорушно пов'язана в історії з магнатами Чарторийськими.

Тут дотепер збереглися руїни замку 1475 року та костел Благовіщення з дзвіницею, споруджений у 1630 році. Є ще церква Різдва 1777 року.
На одному з прибережних мисів, який називають Городище, в другій половині 15 ст. князь Федір Чарторийський, луцький староста, відновив замок, оточив його глибоким ровом, який наповнювався водою Стубли, і міцними кам'яними стінами. Тоді ж по кутах було зведено дві муровані вежі, п'ятикутні у плані. Обидві вежі відносно непогано збереглися, особливо східна. Їх цегляні стіни в деяких місцях досягали небаченої товщини – 3,8 м! Третя башта, що не збереглася до наших днів, була дерев'яною. Закінчилася побудова замку в 1561 році.
У 1632 р. замок віддали єзуїтам, які влаштували тут свою колегію. Після їх вигнання в 1773 р., коли місцевість відійшла до Австрії, замок довго стояв пусткою, аж поки князь Костянтин Чарторийський, який вирішив створити в Клевані польську гімназію, не перебудував замок в 1817р. Східну стіну було розібрано, а на її місці з'явилися два флігелі, де і розмістилося училище.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
На межі ХІХ та ХХ століть поміщення родового гнізда Чарторийських передали духовому училищу. А потім – революції, зміни влади, світогляду і таке інше. У 1860р. Чарторийські продали свої тутешні маєтки російському царю Олександру ІІ. У 1915р. під час воєнних дій палац було зруйновано, не вцілів ані дах, ані вікна. Тепер тут – руїна із елементами давнього перекриття і друзки колишньої слави. І гарний міст, що обріс кущами-деревами.

У самому центрі Клевані, поблизу давнього городища, зберігся пам'ятник культової архітектури – уніатська церква Різдва 1777 р.
Під час Другої світової Клевань була окупована фашистами, а у 1943р. прийша армія УПА. Це були квіточки історії, а зараз – ягідки сьогодення. У замку протягом ХХ ст.
Відчути давнину цих стін сьогодні надто важко: всередині приміщення замку обкладені кахлевими салатовими плитками або вибілені такими казеними, що аж зводить шелепу, синіми, зеленими та білими кольорами. Дах теж зберігся частково: чи то він горів, чи то спритні місцеві жителі-альпіністи розібрали його для своїх потреб, хтозна. Замку виразно погано – та це мало кого цікавить. Місцеві жителі – при взаємному бажанні сторін – можуть провести туристів більш автентичними підземеллями замку. Кажуть, 15 км проходу лише місцями засипані землею.

Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!
Підтримайте Korali.info!
Become a Patron!
6.04.2018