Книжка про свідка історії, про її будівничого
На початку лютого 2018 року у львівському видавництві отців василіян «Місіонер» вийшла книжка «Скромний син землі Перемиської – отець Партеній Петро Павлик». Вона побудована у вигляді розмови з головним героєм о.Партенієм, з вл. Глібом Лончиною, с.Модестою Сеник та іншими. Розповідає про життя українського хлопця з Бушкович під Перемишлем, який у віці 16 років на заклик митр. Андрея Шептицького виїхав до далекого міста Ґроттаферрата в Італії неподалік Риму. Там він став ченцем-василіянином, згодом – священиком, здобув високу освіту і професію – видавав книжки. І хоч уже ніколи не повернувся на рідні землі, о Партеній понад усе любить Україну і старається працювати для неї навіть тепер, коли йому вже 99 років.

У спогадах головного героя відображені історичні події: о. Партеній розповідає про тяжкі пережиття своєї родини, яку було змушено залишити рідні Бушковичі й шукати пристановища в підсовєтській Україні. Свідчить про переслідування Української Греко-Католицької Церкви по обидва боки кордону з Польщею, облаштування життя українців на поселеннях, згадує про тяжкі пережиття митр. Йосифа Сліпого, єп.Коциловського, єп.Величковського, єп.Лятишевського, о.Гриника, о.Чорняка (з Журавиці коло Перемишля). Згадує про те, як допомагав рятувати після повені унікальну бібліотеку у Фльоренції, як розписував чотири церкви у Великій Британії (в тому числі – хоругви на хорах у катедральному соборі Пресвятої Родини в Лондоні).
. . .Люда Бублик. Скромний син землі Перемиської – отець Партеній Петро Павлик. – Львів: Місіонер, 2018. – 112 с. з ілюстраціями. ISBN 978-966-658-411-6
Уявити собі століття…, 100 років. Відгриміла Перша світова війна, найсильніші гравці європейської політичної арени переділили світ. Зникають колоніальні імперії, виникають нові незалежні держави.
ХХ століття називають ерою технологічної революції. Розвиваються радіо і телебачення, повітроплавання, ракетобудування, атомна енергетика, космічні технології, нанотехнології, кріотехніка, але також з’являється атомна зброя. Якщо колись лист на Сибір ішов місяць-два, якщо взагалі доходив до адресата, то тепер є мобільний телефон, який дозволяє сконтактуватися з іншою людиною негайно і не залежно від відстані, яка вас розділяє. Спочатку комп’ютер, який називався електронно-обчислювальна машина, займав цілу кімнату. Тепер він не лише пройшов кілька етапів вдосконалення, але й зменшився настільки, що цілий світ поміщається на долоні. Історію цього світу змінюють відкриття у генній інженерії, теорія відносності, клонування, надпровідність, космогонія і космологія.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Праця на землі, в індустріальному виробництві вже не настільки важлива.
Уявити собі, що всі ці кардинальні історичні зміни відбулися протягом життя однієї людини, чоловіка, якому ось-ось виповниться ціле століття. Книжка «Скромний син землі Перемиської – отець Партеній Петро Павлик» – саме про цього ровесника епохи. Із розповідей і спогадів, поміщених у книжці, перед читачем постають образи новомучеників Української Греко-Католицької Церкви: митрополита Йосифа Сліпого, єпископів Йосафата Коциловського, Василя Величковського, Івана Лятишевського, отців Василя Гриника, Івана Чорняка та багатьох інших, що стрінулися на життєвому шляху головного героя.
Будучи звичайним ченцем, без відзначених високими нагородами заслуг, отець Партеній є свідком столітньої історії, протягом якої світ змінився до невпізнання.
Сьогодні, коли немає заборон щодо віросповідання, Церква відроджується і розвивається. Новозбудовані величні храми гарно прикрашаються вірними, милують око. Більшає випускників духовних семінарій та богословських факультетів. Щоб стати священиком, претенденти проходять ґрунтовну теологічну науку, хіротонія відбувається дуже урочисто, при великому здвигові рідних і вірних. Бути священиком стало престижно. Не так, як було за часів катакомбної Церкви, – самоосвіта, самозречення і небезпека для життя самого священика і для цілої його родини. Але на сьогоднішній день суттєво відчувається нестача духовного авторитету, відсутність доброго духівника, пароха-лідера, який би власним прикладом показував торжество християнських цінностей, важливість дотримання Божих заповідей.
У таких умовах книжка про о. Партенія є дуже важлива. Бо вона про священика, ченця – взірець для сучасних духовних провідників. Але вона також про учасника історичних подій, людину, яка ціле своє життя провела далеко від рідних земель, але залишилася великим патріотом України, гуманістом. Вона розповідає про життєвий взірець, авторитет, настільки потрібний українцям саме зараз, у час будування своєї національної самосвідомості, ствердження своєї окремішності, підкріплення своєї вартісності в різноманітній європейській спільноті.
Сама авторка відносить свій текст до жанру документального нарису. Однак, книжка не є викладом сухих фактів, вона читається легко і втягує. Це література нон-фікшн. За вимогами жанру, від описуваних у книжці подій мало би минути багато років. Отець Партеній нині живе і служить у монастирі в Ґроттаферраті, та його спогади – про минуле століття, про події, віддалені від нас на десятки років. І добре склалося, що авторка ще встигла записати його унікальні спогади і представити їх у захоплюючий спосіб у цій невеликій книжці. Бо ж таких свідків історії залишилося ой, як мало. Книжка, видається, виконала головну мету, яку ставила перед собою авторка: зафіксувати цінні свідчення і спогади; донести, особливо до молодого покоління, правду про трагічну долю української Церкви, переслідуваної і врешті знищеної комуністичними владами двох сусідніх з Україною держав; а також – усвідомити важливість тяглості поколінь: старшу ґенерацію повинна замінити молодь (зокрема, у громадсько-релігійному житті, в чернечих покликаннях та інше). Хоча треба сказати, що після прочитання останньої сторінки книжки, залишається певний недосит – хотілося б ще більше прочитати як про головного героя, так і про тих, із ким його зводить життя. Можливо, ця книжка дасть поштовх комусь із українських науковців, дослідників до подальших розвідок у цьому напрямку.
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!