Між маршем Мендельсона і маршем Шопена

marsh

Марш Мендельсона (або просто Весільний марш) — найвідоміший фрагмент із музики до комедії «Сон літньої ночі» Фелікса Мендельсона, що була написана у 1842 році. Це – один з найпоширеніших у світі весільних маршів. Вперше його використали під час вінчання Дороті Кар’ю (Dorothy Carew) і Тома Деніела (Tom Daniel) в церкві Св. Пітера в Тівертонi (Велика Британія) 2 червня 1847. Але по-справжньому популярним марш став після того, як пролунав на весіллі принцеси Вікторії і кронпринца прусського Фрідріха 25 січня 1858. ОргАн, на якому Мендельсон виконував знаменитий марш, розташований в Тоттенгемі (один з районів Лондона), в церкві Св. Анни.

Щодо похоронного маршу Шопена. Композитор написав його у 1837 році як частину «Сонати для фортепіано № 2 сі-бемоль мінор». Соната складається із 4-х частин, а уславлений похоронний марш – лише третя частина. Саме він став знаковим у житті Фридерика Шопена. Під час створення його композитор виявив перші ознаки невиліковної хвороби, а в 1839-му помер у віці 39 років. Примітно і те, що похоронний марш вперше прозвучав на похороні Ф. Шопена, супроводжуючи свого автора на уславлений цвинтар Пер-Лашез у Парижі.

Та у житті дорослої людини є багато інших маршів, котрі допомагають по-бойовому вирішувати проблеми і незгоди, насолоджуватись хвилинами успіхів і перемог. Відомо, що марші – музика для військових походів та підняття духу солдат. Маршова мелодія має енергійний, чіткий ритм і такт, призначений для супроводження пересування людей в чіткому, синхронному темпі.

За своїми різновидами марші бувають: СТРОЙОВІ (парадні, церемоніальні), їх виконують на парадах та в інших випадках урочистого проходження військ (стройовий огляд частини); ПОХІДНІ — виконують на стройових та святкових маршах; ФАНФАРНІ – мелодії з урочистими сигнальними темами, які виконують фанфари, прикрашені прапорами з емблемами, золотими шнурами та кистями, надає військовому церемоніалу особливу святковість. Різновидом фанфар також є туш; ЗУСТРІЧНІ — під час зустрічі та супроводі прапора, прямих начальників, тощо.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Знаменитий марш Французької революції (1789-1794 рр.), якого створив у 1792 році Руже де Ліль, спочатку називався «Військовим маршем Рейнської армії». Згодом, коли у Париж увійшов батальйон добровольців з Марселя, наспівуючи цей марш, він став знаменитою «МАРСЕЛЬЄЗОЮ», а через рік – офіційним славнем Франції.

Одним із знаменитих є МАРШ РАДЕЦЬКОГО, написаний для урочистої зустрічі фельдмаршала Радецького, котрий повертався після придушення повстання в італійських землях Австрійської імперії 1848 року. Вперше виконаний 31 серпня 1848 року на вулицях Відня під час проходження військ. Автором цього маршу є Йоганн Штраус.

Досі популярні в Україні козацькі марші, які виконують на весіллях, на військових концертах і навіть на честь прибуття окремих поїздів. Так, автором «Запорозького маршу» є роменський бандурист Євген Адамцевич — учень Мусія Олексієнка. Він скомпонував твір з використанням мелодії української народної пісні «Ой на горі та й женці жнуть». Інші чудові марші можна знайти і послухати у виконанні духового оркестру «Зоря», зокрема http://music.i.ua/user/11131/2790/

Замість висновків – марші не лише додають бойового духу, а й фіксують важливі історичні події кожного народу. Так, зокрема, з’явились українські марші «Козацький», «Гуцульський», «Пластовий», «Марш соколів», «Січова слава», «Червона калина», «Молодь Христові» тощо.

Дякуємо українській вікіпедії за маршовий настрій!