Піони або півонії

pivonii6

Українці полюбляють піони (або півонії) за розкішні квіти, невибагливість і морозостійкість. Легенди про півонії.

Півонії – улюблені квіти українців. Вони багаторічні, не потребують особливого догляду і добре зимують у ґрунті, витримуючи мороз до -20. З’являються квіти ранньою весною, із першим теплом: із ґрунту тягнуться до сонця вишневі пагони, з яких потім розгортаються листочки.

pivonii1

Налічують майже 35 видів півоній:білого, жовтого, жовто-гарячого, рожевого, вишневого і червоного кольорів з відтінками.

Рання вишнева півонія зацвітає наприкінці травня, саме до свята останнього дзвоника у школах. Найпізніше цвітуть півонії наприкінці червня. До липня листя і квіти всихають.

pivonii3

Пересаджують і розмножують півонії наприкінці серпня або на початку вересня. На новому місці квітка починає цвісти лише на 2-3 рік.

pivonii2

Колись півонію називали панською квіткою. У давні часи вона була улюбленицею всіх успішних та багатих людей. Традиційно, кожен хто досягав слави і грошей, повинен був посадити в своєму саду чарівні півонії – як вдячність долі за щедрі дари. Згодом ця традиція стала доброю прикметою: вважають, що кущ півоній в оранжереї принесе господареві достаток і успіх у справах.

pivonii5

Примітно і те, що півонія має лікувальні властивості. Її корені містять крохмаль, цукор, алкалоїди і дубильні речовини. Виявлено незначний вміст ефірної олії, глютамін, аргінін, таніни. У листках півонії є вітамін С, а в насінні – олія. В пелюстках квітів, особливо в червоних, міститься барвна речовина пеонін, щоправда, отруйна. Примітно і те, що червона півонія не пахне.

pivonii4

Використовують півонію і для косметичних засобів або ж випускають цілі серії кремів та гелів із ніжним ароматом цієї королівської квітки.

У Китаї піон вважається національною квіткою, і йому приписуються магічні властивості. Говорять, злі духи щезають навіть зображення піона. Наприклад, у Китаї цій квітці приписують дар залучати в життя людини любов. Півонія в цій країні – символ порядності та сором’язливості. Китайці вірять, що злі духи зникають із тих місць, де посаджені півонії, оскільки аромат квітки несумісний з природою представників темряви – він діє на них гнітюче.

Півонія виступає носієм чоловічої енергії Ян. Китайці наділяють магічними властивостями лише червоні півонії та означують їх як символ любові, багатства і слави. Одна легенда оповідає, що у відомої коханки імператора Китайської імперії Ян Гуйфей в спальні завжди стояли вази зі свіжими півоніями. При цьому імператор виконував всі забаганки своєї коханої і зберігав вірність тільки їй.

pivoniya7

Дуже цікаво ставлення до півонії вірмен. У цього народу він є священною рослиною, посланим людям Господом для вигнання бісів.

Захисні властивості півонії приписували і в середньовічній Англії. Насіння і коріння цієї рослини нанизували на нитку і надягали на шию дитині, щоб уберегти її від підступів нечистої сили. Браслети і намиста, де крім коренів рослини були ще й корали або кремній, ставали найсильнішим оберегом від зурочень.

В Україні півонії зображають на одязі, як елементи інтер’єру приміщень та декорують ними присадибні ділянки не лише у сільській місцевості, а й біля багатоповерхівок. Півонії завжди нагадують людям про весняну красу і про те, що краса ця не триває довго.