Реставрація чи реконструкція?

Реставрувати і реконструювати можна все. Різниця полягає лиш у тому, який спосіб обрати. Якщо твір мистецтва чи давня річ настільки пошкоджені, що розсипаються в руках, то доцільно її реконструювати. Якщо ж річ лише злегка пошкоджена, її ще можна врятувати шляхом реставрації. Отож…
РЕСТАВРАЦІЯ речей або творів мистецтва — це рятувальні, відновлювальні та консервативні засоби для оновлення і збереження. Реставрують все – від ювелірних прикрас до архітектури. І є для цього два способи.
Музейна реставрація. Перед тим, як братись до об’єкта, його глибоко вивчають, досліджують і шукають шляхи та способи реставрації, аби не нашкодити і не знищити. Із особливо цінними речами працюють фахові реставратори, які мають досвід і вміють не лише відновлювати речі, а й використовують консервацію і збереження. Буває й так, що за браком відповідного матеріалу об’єкт не вдається реставрувати. Пошкоджений, але законсервований об'єкт в музеї часто виставляють поряд з його мальованою реконструкцією (тканина, різьблене дерево, частка скульптури чи архітектурна деталь, напис на камені, реконструкція повного зображення пошкодженого механізму, історичного костюму тощо). Так, наприклад, якщо у знайденій вазі чи глечику бракує окремих фрагментів, їх доліплюють тонованою масою без відновлення малюнка на реставрованих частинах, але тоді можна побачити власновіч, якої форми і якого розміру був посуд. Найкраще вдається від реставрувати олійний живопис, але у тих випадках, коли добре збережено авторський шар на полотні.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Комерційна реставрація має на меті не лише оновити об’єкт, а й повернути йому товарний вигляд. Так, стародавню різьбу на креденсах і шафах доповнюють новими деталями в одному стилі, ретельно полірують та вичищають від пилу і бруду. Іноді до автентичних творів мистецтва додають невідповідні фрагменти, прикрашають непотрібними деталями заради кращого продажу. Тим, хто не цілком орієнтується у вартісності таких речей, краще вдатися до консультації фахівців-мистецтвознавців.

РЕКОНСТРУКЦІЯ – це відтворення, відновлення первісного вигляду чого-небудь за рештками або описами. Реконструкцію проводять у тих випадках, коли відреставрувати щось неможливо.
Щодо будівель, то реконструкція важлива, насамперед, якщо йдеться про пам’ятки архітектури або забудову в історичних частинах міста. Перед проектувальником стоїть важливе завдання, яке в десятки разів складніше, аніж сучасне будівництво. Адже йому необхідно не тільки поліпшити експлуатаційні характеристики будівлі, створити умови для його ефективного використання, але й відновити його колишню зовнішність та зберегти дух епохи.
Ще кілька слів про так звану історичну реконструкцію, яка тепер дуже популярна серед творчої молоді. Це – відтворення історичних костюмів та боїв різних епох, використання техніки та обладунків, реквізитів і артефактів. Їх часто використовують для зйомок історичних фільмів та фестивалів. В Україні історична реконструкція тримається в основному на добровольцях-ентузіастах.
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!