Страсна п’ятниця

Страсна п’ятниця – остання п’ятниця перед Великоднем. Страсна п’ятниця є одним з найсуворіших днів Великоднього посту. Саме в цей день Ісус Христос був розіп’ятий на Голгофі за людські гріхи.

strasna_pyatnicya

В цей день потрібно утриматись від їжі, а від моменту виносу Плащениці, дозволено споживати лише хліб та воду. В ніч на Страсну П’ятницю в церквах проходить служба, яку звуть “Дванадцятьма Євангеліями”. Вона починається близько 8 вечора і триває всю ніч. Богослужіння включає прочитання євангельського оповідання, в якому йдеться про страждання Ісуса Христа. О третій годині дня з вівтаря виносять Плащаницю і встановлюють у центрі храму на помості, прикрашеному квітами і пахощами. Під час вечірньої служби Плащаницю обносять навколо храму.

Що можна і не можна робити в Страсну п’ятницю?

Оскільки Страсна П’ятниця є скорботним днем, категорично заборонено будь-які веселощі. Не можна в цей день працювати по господарству, стукати чи забивати цвяхи, працювати на землі. Усі хатні справи (прибирання, миття вікон тощо) потрібно виконувати в Чистий четвер, що передує Страсній п’ятниці.

Чи можна пекти паску в Страсну п’ятницю

Часто можна почути, що паску потрібно пекти або в четвер, або в суботу, але аж ніяк не тоді, коли виносять Плащеницю – в Страсну п’ятницю. Але існує повір’я, що паски, випечені саме в п’ятницю, довго не черствіють і мають цілющу силу. Шматок паски, спеченої в Страсну п’ятницю, зберігали увесь рік і давали хворим з метою одужання.

Якщо ви вирішили спекти паску в Страсну п’ятницю, то перед замішуванням тіста потрібно прочитати молитву і попросити в Господа благословення. Пекти паски в тиші та спокої.