Аміґурумі з японської перекладають дослівно як «в’язана м’яка іграшка». Цьому мистецтву уже сотні років, але відомим і популярним воно стало лише протягом останніх 10-15 років. Так, у 2002 році з’явилася навіть Японська Асоціація Амігурумі. Отже, усе офіційно і законно.
Японське мистецтво в’язання гачком чи спицями популярне і в Україні. Щоправда, не всі майстрині знають, як воно називається і які особливості має. У техніці амігурумі виготовляють маленьких іграшкових звіряток або людиноподібних істот, головні убори, тістечка, овочі і фрукти, мініатюрні кошички і героїв аніме. Японці особливо люблять різні «їстівні» амігурумі — маленькі торти, суші, цукерки та інші в’язані «страви».
Для японців амігурумі – це не тільки вид мистецтва, а філософія. Предки сучасних японців вірили в те, що маленькі фігурки тварин і людей захищають будинки від злих духів. Саме тому японці колись використовували амігурумі як обереги. Прийнято було обмінюватися фігурками ляльок у свята, бажаючи один одному здоров’я і всіх благ. В’язали амігурумі також спеціально для когось, вкладали у свою працю любов і кольори тієї людини, для якої іграшку готували.
Тепер амігурумі використовують для інших цілей: як дитячі іграшки, приємні сувеніри, елемент декору інтер’єру, брелок для ключів, стильну штучку, яка прикрасить і дамську сумочку, і мобільний телефон. Всі в’язані фігурки наділені людськими якостями та певними рисами характеру. А класичні амігурумі мають власні імена! Так-так, через те, що японці дуже люблять наділяти людськими якостями навіть неживі предмети, називають свої рукодільні витвори так, як людей. Тому, якщо захочете виплести справжню амігурумі-іграшку, то не забудьте вигадати для неї оригінальне ім’я!
Амігурумі бувають зовсім крихітними – трохи більше сантиметра. Вив’язують іграшки і більших розмірів – до десяти, а то й двадцяти сантиметрів. Якщо це іграшка – тваринка, то у неї напевно буде велика голова і маленький тулуб з короткими лапками або руками. Чому так? Все дуже просто: саме такі пропорції асоціюються у нас з новонародженим немовлям, що підсвідомо викликає теплі й зворушливі емоції!
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
При виготовленні амігурумі найчастіше використовують спіральний метод в’язання. При цьому усі складові частини іграшки – тулуб, голова, лапки (якщо це буде тварина, а також руки і ноги – якщо вийде чоловічок) в’яжуться окремо. Коли ж усі вони будуть готові, їх сполучають між собою. Наповнюють іграшки синтипоном або ватою, а для очей використовують ґудзики чи намистинки.
Також фахівці з амігурумі радять особливу увагу приділяти обличчю іграшки, адже саме воно створює характер іграшки. І не забувати про кольорову гаму – іноді колір у створенні амігурумі відіграє основну роль. Навчитися робити простенькі іграшки-амігурумі можна за допомогою відео-уроків у інтернеті або готових схем. Важливо до справи долучити не тільки гачок чи спиці, а й трішки власної фантазії та доброго настрою.