Чим заспокоїти печію: ефективні та доступні препарати

Печія, яка проявляється дискомфортом та печінням у грудях, може бути викликана рясним обідом, прийомом жирної їжі, фізичною напругою або вказувати на наявність захворювання ШКТ. Незалежно від причини, механізм появи неприємного симптому не змінюється і полягає у процесі зворотного закидання (рефлюкс) вмісту шлунка в стравохід через ослаблення нижнього стравохідного сфінктера — заслінки між стравоходом та шлунком. Внаслідок чого дратується ніжна слизова оболонка і виникає відчуття печіння.

Але методи усунення чи лікування рефлюксу можуть відрізнятися та залежить від того, чи носить він тимчасовий або постійний характер.

Що допоможе від печії

Розрізняють три основні групи лікарських засобів:

  1. Інгібітори протонної помпи (ІПП) — знижують кількість кислоти, що виробляється шлунком. До них відноситься препарат Омез, який швидко пригнічує денну та нічну секрецію шлункового соку, максимальний результат досягається протягом 4 днів. Тому ІПП рекомендуються для тривалого лікування пацієнтів із гастроезофагеальною рефлюксною хворобою. Але ефект одноразової дози зберігається до 24 годин, тому достатньо одного-двух прийомів на добу за 30-60 хвилин до сніданку, щоб контролювати кислотність шлунка.
  2. Антациди — препарати на основі карбонату кальцію та магнію, призначені для усунення епізодичної печії шляхом нейтралізації соляної кислоти, що входить до складу шлункового соку. Основна перевага – моментальна дія, завдяки чому дискомфорт проходить протягом декількох хвилин, а ефект зберігається до 3-х годин. Приклади засобів — Алмагель, Маалокс, Ренні.
  3. Блокатори H2-гістамінових рецепторів — допомагають полегшити або запобігти печії шляхом блокування впливу гістаміну на клітини, які виробляють кислоту в шлунку.
    Дія починається через 30 хвилин та зберігається до 12 годин. Використовуються для лікування гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (з метою полегшення симптомів) або рефлюкс-езофагіті. Такі засоби, до яких відносяться Ранітидин, Фамотидин і Циметидин, краще приймати перед їжею чи сном.

Як невідкладну допомогу при печії, коли в аптечці немає медпрепаратів, можна використовувати:

  1. лужні продукти, включаючи банани, дині та огірки.
  2. харчову соду або яблучний оцет, розведені у воді;
  3. овочі та фрукти з великим вмістом води, наприклад, селера, салат та кавун;
  4. знежирене молоко чи йогурт;
  5. імбир;
  6. солодку.

Але ці засоби приносять лише тимчасове полегшення, та їх не можна застосовувати постійно. Якщо печія супроводжується болями у шлунку чи горлі, утрудненим диханням чи ковтанням їжі, слід звернутися за медичною допомогою, оскільки це може вказувати на наявність захворювань шлунково-кишкового тракту.