Як бути фінансово грамотним: корисні поради, які допоможуть розібратися вам у цьому питанні детальніше

kjhbvc

Фінансова грамотність ще з раннього віку є дуже корисною та досить потрібною навичкою. Адже саме цей важливий інструмент та ресурс необхідний для фінансової безпеки в подальшому дорослому житті. Відсутність фінансової грамотності може призвести до ряду підводних каменів, таких як накопичення непосильного боргового тягаря через неправильні рішення про витрати. Своєю чергою це може призвести до поганої кредитної історії, банкрутства, викупу житла чи інших негативних наслідків. Ми підготували для вас підбірку корисних порад, які допоможуть вам бути економними та фінансово незалежними від буденних проблем.

1. Оплачуйте готівкою, а не дебетовою карткою

Уникайте використання карти. Тут варто проявити самоконтроль зі своїми фінансами, адже, коли оплачуєте дебетовою карткою — вам важко уявити суму, яка залишилася в електронному гаманці. Тому краще оплачувати готівкою, таким чином гроші менше втрачають свою цінність.

2. Домашня бухгалтерія

Контролюйте свої фінанси. Розраховуйте бюджет до нуля щомісяця – відстежуйте кожен свій заробіток і враховуйте його у своєму бюджеті. Якщо ваші постійні витрати або платежі по боргах і заощадження були оплачені, а у вас все ще залишилися гроші, то подумайте, куди або у що їх можна вкласти, щоб вони випадково “не зникли”.

Пам’ятайте, якщо ваш дохід не перевищує витрати, тоді проблема має всього два шляхи вирішення – або почати заробляти більше, або ж думати, як знизити витрати(тут краще відмовитися від спонтанних покупок).

3. Ставте собі цілі

Мріяти ніхто не забороняв, а коли ці мрії ще є здійсненими — життя стає прекрасним. Випишіть всі бажані цілі, які пов’язані із витратою грошей і час від часу перечитуйте їх(звичайно, враховуйте всі аспекти свого життя).Однак тут варто бути реалістом щодо своїх майбутніх витрат, цілей і часових рамок, оскільки вони однозначно мають вплив на ваш бюджет.

4. Розділяйте ХОЧУ та ТРЕБА

Аналізуючи свої витрати, добре подумайте, які з них дійсно корисні та потрібні вам, а які ні. Надмірні “хочу” можуть дуже швидко створити велику кількість боргів або безкорисних покупок. Тож поставте собі кілька чесних запитань: Чи потрібні ці витрати? Чи допомагає це мені досягти поставлених цілей? Що було б якби я жив без цієї покупки? Чи є альтернатива, чи є більш економічний варіант?

5. Список нерегулярних витрат

Часто ми забуваємо про буденні та банальні витрати, які виникають лише час від часу. Нерегулярні витрати можуть включати такі речі, як ремонт автомобіля, стрижки, ветеринарні рахунки, будь-які внески, подарунки, свята, одяг тощо. Тож тут слід подумати про те, щоб відкладати окремий рахунок спеціально для таких нерегулярних витрат і щомісячно відкладати певну суму. Це допоможе вам бути проактивним, а не реактивним.

6. “Заплатіть собі насамперед”

Незалежно від того, які ви маєте у доходи, ви зобов’язані знайти хоч якусь суму, аби щомісяця відкладати її у свій «резервний фонд».

Повірте, що навіть невеликі заощадження можуть допомогти вам в екстрених випадках. Також щомісячне відкладання навіть маленьких сум може перетворитися в корисну звичку, яка буде для вас приємним бонусом у майбутньому.

Надіємось, що наші поради допоможуть вам зрозуміти важливі аспекти фінансової грамотності. Пам’ятайте, що гроші — це інструмент до якого потрібно розумний підхід, щоб у майбутньому ваші цілі збувалися і ваше життя було якіснішим.