Червона помада – символ фемінізму?

chervona_pomada

Майже у кожній базовій косметичці сучасної жінки ви знайдете її – помаду червоного відтінку. Червона помада є основним косметичним продуктом. Саме за прямокутною маленькою коробочкою ховається величезна історія сильних жінок.

Червоний – це один із найбільш емоційно насичених кольорів у палітрі. Цей колір зазвичай асоціюється із сонцем, вогнем, кров’ю, пристрастю, любов’ю, виживанням тощо. Його точно люблять сміливі, вольові, власні та імпульсивні люди.

То чому червона помада – це не просто косметика?

merilin_monro

Макіяж Мерилін Монро із червоною помадою

На зламі 19-20 століть патріархального суспільства у Європі та Америці будь-яка косметика, особливо червоний колір помади на жінці, вважалася занадто вульгарним і розпусним атрибутом образу. Проте жінки не стали довго терпіти принизливі «компліменти» із боку чоловіків і вийшли на перший феміністичний протест.

sufruzh

Британські суфражистки на демонстрації. Джерело: Вікіпедія

У 1912 році тисячі жінок крокували головною площею Нью-Йорка. Пані Елізабет Арден – підприємниця і майбутня засновниця косметичного бренду – підтримала марш, роздаючи червону помаду натхненним мітингувальницям. Тепер, просто уявіть такий натовп із намальованими яскравими червоними губами, який голосно вигукував феміністичні гасла із величезною гордістю. Ця подія була потужним рушієм змін стереотипів у суспільстві про жінок.

arden

Елізабет Арден. Джерело: Вікіпедія

Червона помада дійсно шокувала чоловіків. Проте патріархальне суспільство все одно продовжувало боротися із феміністками їх же зброєю – косметикою. Під час Першої світової війни жінки змушені були замінювати чоловіків, які пішли на фронт та опановувати для себе професії, до яких їх раніше не підпускали. А саме: ставати за важкі залізні верстати та двигуни на заводах і фабриках, сідати за кермо транспорту, бути офіціантками та листоношами тощо. Тобто таким чином, жінками маніпулювали їх же косметикою, яка по ідеї чоловіків мала кричати та нагадувати: «тиждівчинка». Жінки просто не мали часу фарбуватися, бо були зайняті підняттям економіки.

silna

Наприклад, підприємниця і просто унікальна жінка Гелена Рубінштейн, вірила в силу краси, тому вона запустила рекламну компанію проголосивши, що користування косметикою – це прояв патріотизму. Тогочасні журнали були переповнені косметичною пропагандою. Це спрацювало знову. Тож напередодні Другої світової війни макіяж вже був звичною рутиною.

Навіть, попри те, що багато виробництв почали працювати саме на воєнні потреби, деякі з них усе-таки продовжували роботу над виготовленням символом «прояву патріотизму». Варто згадати цитату пана Вінстона Черчилля, який цьому найбільше сприяв у Великій Британії:

«Косметика так само важлива для жінки, як тютюн для чоловіка»

Коли червона помада перетворилася на зброю?

1933 рік, саме тоді, коли Гітлер возвеличував арійську расу і намагався створили своє «ідеальне» суспільство. Вусатий казав, що справжній німкені не потрібно косметики, прикрас та парфумів. Особливо Гітлер ненавидів червону помаду. Чому? У склад помади входили тваринні компоненти, а фюрер був вегетаріанцем. Саме таким цікавим фактом скористалися країни-союзниці й запустили одночасно пропагандистку компанію під гаслом: «Краса – ваш обов’язок!»

У сучасному світі вже точно був би скандал через те, що це пряма гендерна дискримінація, проте на війні проти нацистської Німеччини – це була мотивація всім об’єднатися, щоб знищити ворога. Відтепер червона помада стала символом нескореності.

plakat

Джерело:Boston Public Library

«Червоний Монтесуми» – відтінок спеціально розроблений для військових

Пам’ятаєте, ту цікаву жіночку, на ім’я Елізабет Арден, яка ще червону помаду роздавала жінкам-протестувальницям? Так ось, американський уряд запропонував підприємниці створити для жінок-військових спеціальний відтінок червоного для помади, рум’ян та лаку для нігтів. Пані Арден вирішила створити Montezuma Red («Червоний Монтесуми»), який пасував до червоної окантовки військової уніформи. Для цивільних жінок вона створила вже інший відтінок помади Victory Red («Переможний червоний»). Конкуренція на створення різних відтінків помади набирала обертів.

vintazhna_zhinka

Червона помада й досі залишається символом протесту у всьому світі. Червона помада – не тільки косметичний атрибут, який асоціюється із красою, але частинка величезної історії свободи та початок боротьби жінок усього світу за свої права.