Свято Покрови було введено у християнство в Х столітті. Легенда оповідає про подію, яка відбулася в Константинополі. Місто було оточене чужинцями, і городяни молилися на всенічній службі у Влахерській церкві, шукаючи порятунку в словах до Бога. Враз пiд церковним склепiнням з’явилася Пресвята Богородица в оточеннi ангелiв, пророкiв i апостолiв і накрила своїм омофором християн. Невдовзі надійшли воїни-захисники і звільнили населення від нападників.
“Радуйся, стовпе непохитний Церкви Xристової; радуйся, держави нерушима стіно; радуйся, бо через Тебе досягаються перемоги; радуйся, бо через Тебе падають вороги; радуйся, тіла мого зцілення: радуйся, душі моєї спасіння. Радуйся, Невісто Неневісная!” – співають православні християни в акафісті свята.
З народними віруваннями українців Покрова – пора весіль і умиротворення самої природи. Так, як листя вкриває землю, так і хустка покриває голову молодиці та надає їй нового статусу – заміжньої господині.
До Покрови завершувався період сватань і приготування до весіль, який починався після Першої Пречистої. Тобто, від кінця серпня до середини жовтня.
У багатьох народів покривало (фата) вважали дуже важливою весільною деталлю, символом заміжжя. Недарма українські дівчата звертались у цей день до Богородиці із такими словами: “Свята Покрівонько, покрий мені голівоньку, бодай онучею, най я дівкою си не мучаю”!
Заміжжя в цей час для дівчат було найважливішою місією у житті. Адже понад 100 років тому неодружену дівчину вважали неповноцінною. Саме тому кожна старалась, довго не роздумуючи, змінити статус із нареченої на роль господині. Навіть якщо судженого їй обирали батьки.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
З 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва. Для козаків Покрова була найбільшим святом. Цього дня відбувалися вибори нового отамана. Наші лицарі вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю козаки вважали своєю заступницею і покровителькою. На Запорожжі була церква святої Покрови. Козаки збудували також багато однойменних храмів та шанували особливо ікони Покрови.
. . . . . . . .
Традиційно вважається, що на Покрову у 1942 році було утворено Українську повстанську армію, тому 14 жовтня святкується як день УПА.
На території України найстарішою церквою, яка присвячена святу Покрова, є Покровська церква в селі Сутківці Хмельницької області, зведена у 1467 р. як фортеця.