9 жовтня Всесвітній день пошти

– Слово «пошта» латинського походження, і спочатку воно означало місце для обміну коней або кур’єрів. Наприклад, в античній Греції були тільки спеціальні посланці для передачі повідомлень.

– Була популярною у світі й голубина пошта. До птахів прив’язували послання, і вони завжди знаходили дорогу до адресата.

– Сучасна пошта в багатьох промислово-розвинених державах активно працює в секторі логістики, поштово-банківських послуг, каталожної торгівлі та прямої поштової розсилки, активно розвиває інформаційні технології, гібридну пошту і електронну комерцію.

– Філателі́я — це колекціонування й вивчення знаків поштової оплати, до яких належать марки, етикетки, ярлики, різноманітні провізорії, поштові штемпелі (календарні й спеціальні погашення), штампи, а також конверти, поштові картки і листівки з цими знаками — надрукованими (так звані цілісні речі) або наклеєними (так звані цілі речі), інші види поштової документації.

– За останніх 10 років пошта майже перейшла у віртуальний формат. Паперових листів майже ніхто не пише. Саме тому один студент із Португалії придумав посткросинг – всесвітній обмін “живими” листівками.

– Першим містом, де з’явилися поштові скриньки, вважається Флоренція. Перша згадка про поштові скриньки в цьому місті налічуються чотири століття. У ці поштові скриньки кидали анонімки на вчених, яких вважали посланцями диявола.

– У Львові перша пошта з’явилась у 1629 році. Король Польщі Сигізмунд ІІІ дозволив італійцю Роберто Бандінеллі відкрити поштове відділення у Львові. У цьому відділенні працювало 12 кур’єрів, один з яких був за головного. Свої листи львів’яни отримували та відправляли щосуботи. Листи зі Львова відправлялись у двох напрямках: через Варшаву до Кракова та Ґданська. Тепер палац Бандінеллі – на пл. Ринок, 1 має свій музей пошти. Цю пошту вважають найстарішою у Східній Європі.

– У Києві пошта з’явилась у 1669 році. Знаходиться вона в самому центрі на Хрещатику, 22.

– Єдиний в Україні пам’ятник листоноші споруджено у закарпатському місті Перечин. Федір Фекета (листоноша, якому встановили пам’ятник у Перечині) щодня долав пішки понад 60 кілометрів. Жив він у селі Тур’ї Ремети, і щодня в будь-яку погоду Фекета ходив до Ужгорода по листи, газети та грошові перекази.

– За 1 хвилину у світі проходить 5 мільйонів листів через усі пошти на Землі.

– На будь-якій поштовій марці повинна вказуватися латинськими літерами назва країни, що випустила марку. Якщо назви не виявиться – значить, це марка Великобританії. Вона звільнена від такого oбов’язку як перша в історії країна, яка використала марки.

– В романі Ольги Токарчук “Правік та інші часи” є така фраза: “Пошта – це найбільша таємна організація у світі, яка має своїх аґентів навіть у найменшому селищі”. (зацитовано приблизно).

– Колись поштою пересилали людей. Цим користувались підприємливі матусі, котрі відправляли дітей як живі посилки до бабусь на канікули. Таким чином вони економили кошти за квиток, адже посилка обходилась їм значно дешевше. Після 1952 року такий вид відправлення заборонили.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

– У ХХ столітті марками обклеювали краватки, капелюхи, автомобілі. У 1950-х в Балтиморі, (США), вінчальна сукня однієї нареченої була прикрашена 30 000 чистих (негашених) марок, а в Каліфорнії якийсь пастор італійського походження 149 242 марки розклеїв на стінах і стелі двох кімнат. На стелі однією з кімнат таким чином було зображено американський прапор, в якому смуги складалися з італійських марок, а зірки — з американських двоцентових. Пастор збирав колекцію 30 років, і коштувала вона чималих грошей.

ПРИВІТАННЯ ПОШТАРЯМ

***

Із професійним святом Дозвольте привітати! Нехай невтомна праця потішить нас усіх! Листи, газети, вісті в селі, містечку й місті даруйте всім на радість і жийте до ста літ!

***

Листи, перекази на кошти… А телеграми любих, матерів? За тебе, віковічна наша пошто, І за твоїх зв’язківців-поштарів!

***

Сонця, радості, любові, барв, тепла у кожнім слові! Процвітання й довголіття! Телеграм, подяк і квітів!

***

Поштар – це той, на кого ми чекаємо! Здоров’я, настрою хорошого бажаємо! Нехай листи, журнали і газети Летять у кожен дім немов комети!

***

Пишіть листи і надсилайте вчасно, Коли їх ждуть далекі адресати, Коли є час, коли немає часу, І коли навіть ні про що писати. Пишіть про те, що ви живі-здорові, Не говоріть, чого ви так мовчали. Не треба слів, навіщо бандеролі? Ау! — і все, крізь роки і печалі.

Ліна Костенко