Чим пахне 8 березня?

Я не буду нікого переконувати, святкувати чи ігнорувати це свято. Не питатиму, чим воно пахне і кому воно потрібне. Ось – кілька найцікавіших фактів з історії цього свята. Мудрі люди завше самі порадять собі із тим.
Вже в стародавньому Римі існував жіночий день, який відзначали матрони – вільно народжені жінки, одружені, отримували від своїх чоловіків подарунки, були оточені любов'ю і увагою. Рабині теж отримували подарунки.
Пролетарське феміністське свято 8 березня починалось як соціалістичне політичне свято. Виникло це свято як день боротьби за права жінок. 8 березня 1857 року в Нью-Йорку зібралися на маніфестацію робітниці швейних та взуттєвих фабрик. Вони вимагали 10-годинний робочий день, світлі та сухі робочі приміщення, рівну з чоловіками заробітну плату. Працювали в той час жінки по 16 годин на добу, отримуючи за свою працю копійки.
Кажуть, що справжнє коріння свята, яке так приховувала совєтська пропаганда – маніфестації феміністок, основну масу з яких складали німецькі повії. Очолювала демонстрацію німецька єврейка, революціонерка Клара Цеткін. У 1895 році, 8 березня, повії Чикаго вийшли на демонстрацію з вимогою виплатити матросам зарплату. В останніх просто не було грошей, щоб розплатитися із представницями найдавнішої професії. Через рік, 8 березня, 1896 році, те ж саме відбулося в Нью-Йорку.
На початку XX століття обурені невдячністю чоловіків чиказькі домогосподарки вийшли на вулиці міста і, гуркочучи порожніми каструлями, відрами і тазами, стали вимагати поваги до себе, рівних політичних прав, можливості працювати на підприємствах, служити в армії і поліції.
У 1910 році на Міжнародній конференції жінок-соціалісток в Копенгагені, Клара Цеткін виступила з пропозицією про святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня, яке прозвучало, як заклик до всіх жінок світу включитися в боротьбу за рівноправ'я. Крім права обирати і займати керівні посади, жінки домагались рівних виробничих прав з чоловіками.
У 1965 році свято 8 березня в СРСР стало вихідним днем, а в 1977 році – міжнародним. ООН прийняла резолюцію 32/142, закликавши всі країни проголосити 8 березня днем боротьби за жіночі права. Існував і його святковий ритуал.
Цього дня на урочистих заходах держава звітувала перед суспільством про реалізацію державної політики щодо жінок. Суть свята полягала в тому, щоб акцентувати увагу на особливому місці жінки в боротьбі за «щасливе комуністичне завтра», виділивши для неї аж цілий день. Совєтська влада забезпечила цю рівність тим, що дала жінці в руки лопату, відбійний молоток, посадила на трактори, відібравши від жінки традиційну функцію – берегині сімейного затишку, жіночність, материнське щастя. Адже по догляду за дитиною в той час давали тільки 1 рік. Потім жінка була змушена повертатись на роботу.Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
День 8 березня став символом фемінізму й антисексизму. У деяких країнах, у яких відзначається цей день, жінки отримують подарунки та квіти.

Часто від старших людей у Галичині можна почути, що 8 березня – це день Гамана. Що це означає?
Іван Франко у своїх тритомних “Галицько-руських народних приповідках”, пояснює, що вислів “Били, як жиди Гамана” – це “натяк на біблійне оповідання про Гамана, жидівського ворога, що погинув через те” (т. 1, с. 31).
Для тих жінок, кому свято 8 березня пахне квітами, бажаємо бути жіночними і тішити цей світ своєю красою та почуватися самодостатньою і коханою!
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
Дякуємо!