10 березня – святого Тарасія

taras

Тарас – українське чоловіче ім’я, грецького походження, яке означає: той, що приводить у сум’яття, що турбує ворога, бунтар. Ім’я Тарас поширене майже виключно в Україні і (значно менше) в Росії.

Кажуть, у хлопців із таким іменем характер прямолінійний і завзятий, майже упертий. Ім’я Тарас звучить досить жорстко, можна навіть сказати, зухвало. Воно кличе свого хазяїна до рішучих дій, до досягнення намічених цілей, однак при цьому воно ж припускає підвищену чутливість і ранимість. А окрім усього, воно дуже-дуже українське. Недарма в патріотично налаштованих родинах саме так називали синів, яких хотіли виховати справжніми воїнами, свідомими свого місця на рідній землі.

Іменини Тараса святкують 10 березня (25 лютого) – на честь Тарасія, Константинопольського патріарха або 22 (9) березня – Тарасія Лікаонійського та 20 червня – Тарасія Кесарійського (IV ст.).

Святий Тарасій народився у Константинополі, у знатній родині, отримав добру освіту, став сенатором при дворі імператора Костянтина VI Порфирородного. Він був писарем імператора Костянтина і його матері Ірини. 784 року він став царгородським патріархом. Святий Тарасій ініціював скликання VII Вселенського Собору в Нікеї для усунення роз’єднання Східної Церкви, що його спричинило іконоборство. Другий Нікейський собор, який відбувся 787 року, постановив, що вшановування святих образів є згідним з Христовою вірою звичаєм, бо це є величання святих осіб, зображених на них. Святитель Тарасій мудро керував Церквою 22 роки, провадив суворе аскетичне життя, все своє майно витратив на доброчинність. Помер Тарас 806 року. Тіло патріарха поховали в монастирі, який він сам збудував. Його гріб прославив Бог численними чудами.

В Україні це ім’я уславили Тарас Шевченко і Тарас Федорович (Трясило) – козацький гетьман, легендарний керівник селянського повстання. Від цього імені походить і назва міста Тараща.

Серед наших сучасників – це Тарас Петриненко, український музикант, співак, композитор, поет. Автор пісні «Україна», що перетворилась на своєрідний неофіційний гімн України.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Тарас Возняк – український культуролог, політолог, головний редактор і засновник Незалежного культурологічного журналу «Ї».

Тарас Житинський – український музикант, вокаліст, автор пісень. Лауреат фестивалю «Червона Рута-91» у Запоріжжі, лауреат Конкурсу молодих виконавців популярної пісні Міжнародного фестивалю «Слов’янський базар-92». У його репертуарі козацькі, гайдамацькі, стрілецькі пісні, історичні думи та пісні УПА.

Тарас Курчик – український співак, заслужений артист України (2011). Родом із Дрогобича.

Тарас Чубай – львівський автор-виконавець, рок-музикант та композитор. Заслужений артист України. Лідер гурту «Плач Єремії» (керівник, автор музики і текстів, вокаліст, музикант).

Тарас Прохасько – сучасний український письменник, журналіст, один із представників станіславського феномену.

Тарас Антипович – український письменник і сценарист родом з Полтави.

Тарас Химич – український відеомитець, режисер та кліпмейкер. Автор фільмів: «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939—1941», «Срібна Земля. Хроніка Карпатської України 1919—1939», «Жива».