День святої великомучениці Катерини

7 грудня християни східного обряду відзначають день пам’яті святої великомучениці Катерини. Розповідь про її життя та мученицьку смерть знаходимо в “Житіях святих”.

Християнська історія

Катерина походила з багатого роду і жила в Александрії за часів правління імператора Максиміна (кін. ІІІ – поч. IV ст.). Її батько був правителем Александрії Єгипетської – на той час центру еллінської культури. Дівчина здобула хорошу освіту, простудіювавши твори античних філософів, вивчала медицину, знала декілька іноземних мов. У тогочасних джерелах описано також надзвичайну вроду Катерини. Коли вона досягла повноліття, батьки почали шукати їй нареченого. Юнаки з багатих і знатних родин імперії просили руки дівчини, але жоден із них не став її обранцем – дівчина заявила, що погодиться стати дружиною лише того, хто перевершить її в усьому: знатності, багатстві, красі та розумі.

Тоді Мати Катерини, таємна християнка, привела її до свого духівника – монаха, котрий жив на самоті в печері неподалік. Старець чув про розум Катерини і вирішив схилити її до християнської віри. Він розповів дівчині, що знає Юнака, який перевершує її в усьому. Монах вручив Катерині ікону Богородиці з Немовлям на руках і навчив молитви, яка має допомогти дівчині побачити чудесного Юнака – Сина Божого.

Всю ніч Катерина молилась, і їй явилось видіння: Пресвята Діва Марія з Дитям на руках. Проте Немовля відверталось від Катерини, не бажаючи дивитись на нехрещену особу.

Наступного дня дівчина знову прийшла до старця. Той охрестив її і порадив зберігати чистоту (з грецької ім’я Катерина означає “чиста”). Після хрещення Катерині знову явилась Божа Матір з Немовлям, яке тепер дивилось на дівчину ласкаво і вручило їй перстень на знак заручин з Небесним Нареченим. Після пробудження дівчина виявила перстень у себе на руці.

Тимчасом в Александрії проходили великі язичницькі святкування, на які прибув сам імператор. У жертву язичницьким богам приносили не тільки тварин, а й сповідників християнства. Зважаючи на своє знатне походження, Катерина прийшла до імператора, щоб заступитись за християн і довести правду християнської віри. Імператор запросив до палацу п’ятдесят наймудріших філософів і риторів, які мали переконати дівчину в протилежному. Однак своїми доказами та вірою Катерина легко перемогла їх. Після поразки в диспуті вчених засудили до спалення на вогнищі. Перед стратою вони прийняли християнство.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

За наказом імператора дівчину схопили і почали катувати. Коли вона спокійно підійшла до знаряддя тортур для колесування, невидима сила розбила його. Тоді Катерина сама поклала голову під меч ката, і з рани замість крові потекло молоко. За переказами, тіло мучениці ангели перенесли на вершину гори Синай.

Ставши свідками страждань і твердості духу Великомучениці, багато жителів Александрії навернулись до християнства. Хрещення прийняли 200 воїнів, які на власні очі бачили тортури святої, дружина імператора та Порфирій Стратилат.

Мощі голови і лівої руки св. Катерини знаходяться у храмі на горі Синай. Голову нареченої Христа вкриває золотий вінець, а рука її прикрашена коштовними перснями.