18 травня – День вишиванки 2023

В 2023 році День вишиванки припадає на 18 травня.

Українці в цей день приходять на роботу й до школи у вишитих блузах і сорочках, знимкуються гуртом і поодинці, потім виставляють світлини у соцмережах. За цей час фотографіями у вишиванках вже відзначилися прості українці, відомі люди, політики, чиновники, співробітники дипломатичних представництв у різних куточках України та світу.

Погодьтесь, що третій четвер травня – чудова пора, коли вже тепло і коли у вишиванці можна йти вулицею і не ховати її під курткою чи светром. А коли майже всі одягнені у квітучі народні блузи і сорочки – то це справді свято краси і національної згуртованості. Свято не прив’язане до жодної державної чи релігійної події.

pict0155

День вишиванки: історія свята

Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.

pict0208

Рекорд Дня вишиванки

П’ятирічний ювілей свята ознаменувався встановленням Гіннесівського рекорду за кількістю людей у вишиванках в одному місці. На Центральній площі Чернівців зібралося понад 4000 людей у вишиванках.

У символічні вишиванки вдягають у пам’ятники великих міст. Цю традицію підтримали студенти і спеціально пошили для скульптур вишиванки. А відтак і показали, що міські пам’ятники перестали бути ідолами і монументами, яких не можна торкатися.

Вишиванка – символ

Певна річ, вдягати вишиванку в цей день не обов’язково. Ті, хто приходить між люди у вишитій блузі чи сорочці, в такий спосіб демонструють свою приналежність до українського народу, в мирний спосіб вшановують красу етнічного одягу та стають кращими. Люди у вишиванках – виразники громадянської позиції, вони демонструють культурну освіченість та духовну свідомість.

Цікаво і те, що одного року в День вишиванки усім новонародженим крихіткам з усіх пологових будинків Буковини вручили вишиваночки. Тепер модно і гарно охрещувати немовлят у мініатюрних вишиванках, а потім робити їм перші в житті фотосесії.

pict0214

. . . . .

Як показує досвід, люди в День вишиванки завжди піднесені та усміхнені, адже у стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів. А той, хто ще не має власної вишиванки, якраз знаходить нагоду подумати про те, щоб її придбати найближчим часом.

Якщо у вас немає автентичної вишиванки, то можна подбати про стилізовану – таку, яка буде одночасно і сучасною, і фольклорною. Важливим у цей день є гарний настрій і бажання долучитися до спільного дійства.