Не все коту Масниця

Свята в календарі мають властивість дивним чином переплітатися і поєднуватись. Так сталося із Масницею.

kotu_masnicya_osn

Останній тиждень перед великим затишшям (Пасхальним постом) українці завше відзначали гучно і весело. Тривали ці веселощі протягом кількох днів, а подекуди – й до початку самого посту. Старші пригощалися пирогами (варениками) із сиром – саме на Сиропусну неділю, а молодь шукала (і часто знаходила) нагоду позалицятися і поженихатися. Не дивина – адже весняне сонечко цьому сприяло, а в сучасному світі – ще й нагадування про День св. Валентина, який також випадає на цей період. Це був останній тиждень, коли влаштовували весілля.

kotu_masnicya

Про свято Колодія, котре відоме в Україні з часів трипілля, уже не згадують, адже це був час, коли неодруженим парубкам та їхнім матерям чіпали до ноги колодочку. Одруження було чи не найважливішим пунктом у житті селян.

Тиждень перед постом ще називали Бабським святом або запустами. Протягом цього тижня чоловікам належало слухатися жінок і витримувати їхні збиткування. (Схожим було і свято брикси, яке влаштовували у липні за схожим сценарієм).

У росіян також популярною перед постом досі залишається Масляна (Масленница), однак з українською традицією вона не має багато спільного. Якщо для наших предків Масниця – це свято весни, приготування до посту й веселощі перед затишшям, то для росіян – це чудова нагода відірватись на повну, добряче наїстися млинців і помуцуватись кулаками стінка на стінку – словом, погульбанити.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

До слова, про млинці (рос. – блины). Слово “блін” стало паразитом у повсякденній розмові сучасної молоді, але до млинців це слово не має жодного стосунку. “Блин” – це евфемізм крутого російського матючка, який також починається з магічних літер “бл…” і далі за текстом.

kotu_masnicya2

Зрештою, сиропусний тиждень закінчується прощеною неділею. Кожен християнин просить пробачення у того, кого образив свідомо чи ненароком. Дуже важливо знати, що ніхто не тримає на тебе зла, та ще важливіше не тримати цього зла і образ у своїй душі та в думках.

От. А до чого тут коти і масниця? Відомо ж – в останній тиждень перед постом люди споживають так багато молочних продуктів. Дещо перепадає й котам. Вони, либонь, також не гребують нагодою посвяткувати. Та не все коту масниця, тому користайте з нагоди наїстися вчасно.

Підготувала Оксана Кришталева, Львів