Не все коту Масниця

Свята в календарі мають властивість дивним чином переплітатися і поєднуватись. Так сталося із Масницею.

kotu_masnicya_osn.jpg (116.46 Kb)

Останній тиждень перед великим затишшям (Пасхальним постом) українці завше відзначали гучно і весело. Тривали ці веселощі протягом кількох днів, а подекуди - й до початку самого посту. Старші пригощалися пирогами (варениками) із сиром - саме на Сиропусну неділю, а молодь шукала (і часто знаходила) нагоду позалицятися і поженихатися. Не дивина - адже весняне сонечко цьому сприяло, а в сучасному світі - ще й нагадування про День св. Валентина, який також випадає на цей період.


Це був останній тиждень, коли влаштовували весілля.

kotu_masnicya.jpg (15.34 Kb)

Про свято Колодія, котре відоме в Україні з часів трипілля, уже не згадують, адже це був час, коли неодруженим парубкам та їхнім матерям чіпали до ноги колодочку. Одруження було чи не найважливішим пунктом у житті селян.

Тиждень перед постом ще називали Бабським святом або запустами. Протягом цього тижня чоловікам належало слухатися жінок і витримувати їхні збиткування. (Схожим було і свято брикси, яке влаштовували у липні за схожим сценарієм).

У росіян також популярною перед постом досі залишається Масляна (Масленница), однак з українською традицією вона не має багато спільного.


Якщо для наших предків Масниця - це свято весни, приготування до посту й веселощі перед затишшям, то для росіян - це чудова нагода відірватись на повну, добряче наїстися млинців і помуцуватись кулаками стінка на стінку - словом, погульбанити.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

До слова, про млинці (рос. - блины). Слово "блін" стало паразитом у повсякденній розмові сучасної молоді, але до млинців це слово не має жодного стосунку. "Блин" - це евфемізм крутого російського матючка, який також починається з магічних літер "бл..." і далі за текстом.

kotu_masnicya2.jpg (45.96 Kb)

Зрештою, сиропусний тиждень закінчується прощеною неділею. Кожен християнин просить пробачення у того, кого образив свідомо чи ненароком. Дуже важливо знати, що ніхто не тримає на тебе зла, та ще важливіше не тримати цього зла і образ у своїй душі та в думках.

От.


А до чого тут коти і масниця? Відомо ж - в останній тиждень перед постом люди споживають так багато молочних продуктів. Дещо перепадає й котам. Вони, либонь, також не гребують нагодою посвяткувати. Та не все коту масниця, тому користайте з нагоди наїстися вчасно.

Підготувала Оксана Кришталева, ЛьвівВам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 Підтримайте Korali.info! Become a Patron!