У тварин навіть не виникає таких проблем – годувати чи не годувати щойно народжене потомство. Тваринам не треба поспішати на роботу, годувати своїх немовлят сумішами чи доручати це годування іншій самиці. І саме тому маленькі тваринки зростають такими здоровими і грайливими. А ми, люди, стали занадто залежними від благ (чи вимог) цивілізації і часто забуваємо про ті прості природні речі, які приносять радість та здоров’я.
Щорічна літня акція «Тиждень підтримки грудного вигодовування» в усьому світі проводиться починаючи з 1-го серпня 1990 року. І про це необхідно говорити не лише із майбутніми матерями. Це повинно стати частиною нашої культури.
А якщо бути відвертим, то українцям варто лише повернути собі цю культуру, адже вона існувала в нашому народі багато століть. Грудне вигодовування малюків в Україні було цілком натуральним і природним, естетично привабливим. Скажу більше – ікона Богородиці-годувальниці колись була у кожній хаті, де жила жінка дітородного віку. Молитва до Богородиці, яка годує грудьми новонародженого Ісуса, була помічною у заступництві материнства та дитинства кожної жінки. А це українці вірити в те, що ця ікона є символом достатку і опіки в родині.
Медики недарма поставили цю проблему як суспільну, адже статистика свідчить, що жінки, котрі годують немовлятко у перші 6 місяців, значно менше страждають від раку молочної залози і яєчників, діабету II типу і післяпологової депресії. Найбільшу користь приносить материнське молоко і малюкові, його імунній системі та контактові з матір’ю.
Природа все влаштувала так мудро, що грудне молоко – це фактично ідеальна пожива немовляти. Воно містить потрібні антитіла, які допомагають захистити дитинку від поширених дитячих хвороб, таких як діарея і пневмонія (дві основні причини дитячої смертності у всьому світі).
Важливим є і психологічний чинник грудного вигодовування. Це – тісний контакт з мамою, звичні запахи та смаки, тілесний комфорт, задоволення рефлексу смоктання, почуття безпеки, джерело харчування та життя, налагодження всіх функцій організму, становлення і розвиток імунної, нервової та ендокринної систем.
Звичайно, для жінки-годувальниці є певні обмеження, але вони цілком виправдані. Так, їжа в цей період краще відварена чи тушкована, але не смажена. Необхідно також обмежити прийом солі. Страви можна готувати зовсім без неї і лише під час їжі додавати її – не більше 6-8 г. на добу. Це важливо як для профілактики набряків, так і для підтримки нормального артеріального тиску.
Не рекомендують вагітним жінкам та матерям-годувальницям пити натуральну каву, категорично заборонено вживати спиртні напої та курити цигарки.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Натомість корисним у період вигодовування є м’ясо, субпродукти, птиця, молоко, сир, кисломолочні продукти, яйця, риба, бобові; вітаміну Е — олія. А свіжі фрукти, ягоди, овочі є безцінним джерелом вітамінів, вкрай важливих для нормального розвитку плоду та здоров’я дитини.
Отож, майбутній матері, окрім народження дитини, варто подбати і про такий пріоритет, як вигодовування дитини грудьми, бо це не тільки важливо, а й корисно. До того ж, цей період не триває довго – у когось лише 6 місяців, у когось – до року і трішки більше, але духовний і енергетичний зв’язок залишається на усе життя.