Старий Новий рік

starii_novii_rik.jpg (139.34 Kb)Старий Новий рік - особливе свято, адже святкують його лише в Україні. Чому Старий Новий рік? Назва цього свята пов'язана з переходом Юліанського календаря (календаря "старого стилю") в Григоріанський. Різниця в календарях 13 днів, таким чином Старий Новий рік святкують в ніч з 13 на 14 січня. 13 січня святкують Маланки, а 14 - Василя. Особливістю Старого Нового року було те, що на стіл подавали кутю (її називали щедрою кутею, а Новий рік - Щедрим вечором), яка не була пісною, а навпаки - її заправляли свинячим жиром. Вечеряли усією сім'єю, святково одягались. Перед вечерею просили вибачення один в одного та в найближчих сусідів, щоб увесь наступний рік прожити в мирі та злагоді. starii_novii_rik_prikmeti.jpg (92.41 Kb) Найбільш поширеним обрядом на наступний день Нового року був обряд посівання, який зберігся до сьогодні. З самого ранку хлопці набирали в рукавички й кишені зерно (жито, пшеницю, овес) й, дочекавшись закінчення ранкової церковної відправи, починали засівати - спочатку власну домівку, потім у хрещених батьків, родичів, знайомих і сусідів.

Господар щедро винагороджував засівальників гостинцями й грішми, особливо першого посівальника, бо вважалося, що перший посівальник — приносить до оселі щастя. Відповідно до народних уявлень, дівчата щастя не приносять, тому їм посівати небажано. Зерно, яке посівальники розкидали по хаті, за повір’ям, мало велику «помічну» силу і тому його використовували як магічний засіб. Господині годували ним курей «аби краще неслися», давали його худобі «щоб була здорова».

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

У перший день Нового року до всього уважно приглядаються, бо все має віще значення.

  Ось декілька прикмет, на які зверталась особлива увага:

 • Сильні снігопади та ожеледь на свято говорять про багатий врожай у наступному році.
 • 13 та 14 січня не можна давати гроші в борг, інакше увесь рік проведете у боргах.
 • . .

  . . . . .
 • Людина, яка хворіє на Старий Новий рік, хворітиме іще довго.
 • Якщо вранці на Василя пухнастий іній на гілках – в прийдешньому році вродить багато меду. Якщо вранці йтиме сніг - зима буде сніжною, а весна - пізньою.
 • Якщо Сонце високо зійде, то весь рік буде щасливим, а урожай фруктів – багатим.
 • Якщо ніч проти Нового Року тиха і ясна, буде щасливий рік.


Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 Підтримайте Korali.info! Become a Patron!

Korali.info (Коралі.інфо): краще україномовне жіноче видання.
© Korali.info 2015 — 2022.