Старий Новий рік

starii_novii_rik

Старий Новий рік – особливе свято, адже святкують його лише в Україні. Чому Старий Новий рік? Назва цього свята пов’язана з переходом Юліанського календаря (календаря “старого стилю”) в Григоріанський. Різниця в календарях 13 днів, таким чином Старий Новий рік святкують в ніч з 13 на 14 січня. 13 січня святкують Маланки, а 14 – Василя.

Особливістю Старого Нового року було те, що на стіл подавали кутю (її називали щедрою кутею, а Новий рік – Щедрим вечором), яка не була пісною, а навпаки – її заправляли свинячим жиром. Вечеряли усією сім’єю, святково одягались. Перед вечерею просили вибачення один в одного та в найближчих сусідів, щоб увесь наступний рік прожити в мирі та злагоді.

starii_novii_rik_prikmeti

Найбільш поширеним обрядом на наступний день Нового року був обряд посівання, який зберігся до сьогодні. З самого ранку хлопці набирали в рукавички й кишені зерно (жито, пшеницю, овес) й, дочекавшись закінчення ранкової церковної відправи, починали засівати – спочатку власну домівку, потім у хрещених батьків, родичів, знайомих і сусідів. Господар щедро винагороджував засівальників гостинцями й грішми, особливо першого посівальника, бо вважалося, що перший посівальник — приносить до оселі щастя. Відповідно до народних уявлень, дівчата щастя не приносять, тому їм посівати небажано. Зерно, яке посівальники розкидали по хаті, за повір’ям, мало велику «помічну» силу і тому його використовували як магічний засіб. Господині годували ним курей «аби краще неслися», давали його худобі «щоб була здорова».

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

У перший день Нового року до всього уважно приглядаються, бо все має віще значення.

    Ось декілька прикмет, на які зверталась особлива увага:

  • Сильні снігопади та ожеледь на свято говорять про багатий врожай у наступному році.
  • 13 та 14 січня не можна давати гроші в борг, інакше увесь рік проведете у боргах.
  • . . . . . . .

  • Людина, яка хворіє на Старий Новий рік, хворітиме іще довго.
  • Якщо вранці на Василя пухнастий іній на гілках – в прийдешньому році вродить багато меду. Якщо вранці йтиме сніг – зима буде сніжною, а весна – пізньою.
  • Якщо Сонце високо зійде, то весь рік буде щасливим, а урожай фруктів – багатим.
  • Якщо ніч проти Нового Року тиха і ясна, буде щасливий рік.