Різні форми любові

formi_lyubovi

Любов – почуття універсальне і має багато своїх форм та виявів. Людина, котра вміє і прагне любити, живе у гармонії зі собою та світом. А ще така людина уникає помилок в стосунках з іншими, адже добре розрізняє філію від арапе, а пристрасть від приязні.

Еріх Фромм у своєму творі “Мистецтво кохання” називає види любові об’єктами. Він розглядає людські почуття як шлях пізнання таємниці людини.

ЕРОС — чуттєве кохання, спрямоване на те, аби пережити задоволення, насолоду. Однак, згідно з ученням Платона, хоча це кохання й проявляється через споглядання тілесної краси, воно має перейти в етап прослави найвищого і божественного буття. В неоплатонізмі ерос є імпульсом, який спонукає душу переступити світ чуттів і розуму. Кохання-пожадання може мати суто тілесний, матеріальний характер. Жадана людина має задовольнити тілесні прагнення. Еротична любов – почуття двох дорослих людей один до одного. Така любов вимагає повного злиття, єдності зі своїм обранцем. Природа цієї любові виняткова, тому таке почуття може співіснувати і в гармонії з іншими видами любові, і бути самостійним прагненням.

ФІЛІЯ — дружба, почуття солідарності; має альтруїстичний характер. Це турбота про особу, яку любимо. Якщо Ерос звертається до краси, то філія – до морального добра. Філія – це духовне особове кохання. Кохання-дружба прагне повноти існування для приятеля. Це вимогливе кохання, яке наказує долати вади і жити повноцінним життям.

АГАПЕ — милосердна любов, яка творить добро, перемагає зло, лікує та втішає. Цим видом любові Бог наповняє наші серця, коли завдяки благодаті з власної волі приймаємо дар відкуплення. Любов до Бога – нитка людської душі. Фромм її вважає основою всіх видів любові. Милосердя є фундаментом для правдивої приязні. Особливим видом агапе є подружнє кохання, в якому чоловік та жінка віддають себе одне одному. Саме тому агапе – надприродна і божественна суть. Ерос, філія та агапе пов’язані між собою. Філія без агапе стає поверховим еґоїзмом.

БРАТСЬКА ЛЮБОВ – це почуття, що ґрунтується на відчутті єдності з іншими людьми. Це любов між рівними та усвідомлення себе частинкою величезної родини на ймення людство.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

МАТЕРИНСЬКА (БАТЬКІВСЬКА) ЛЮБОВ – проявляється не тільки у матері (батька) до дитини. Це почуття ґрунтується на бажанні допомогти слабшому чи втішити безпорадного. Така любов є ознакою дорослості або ж психічної зрілості.

ЛЮБОВ ДО СЕБЕ. Інакше кажучи її можна назвати гармонією зі своїм внутрішнім світом. Не варто плутати її з егоїзмом та егоцентризмом. Еріх Фромм вважає любов до себе необхідною умовою для прояву любові до іншої людини. Якщо людина не любить себе, то відтак не здатна любити зовсім.

Чудово, коли людині вдається поєднувати усі ці види любові та виражати правильно, залежно від обставин і розуміння ситуації. Тепер, знаючи, які бувають форми любові, кожному із нас стане легше означити її і збагнути, як поводитись і які почуття виражати при цьому.