Джек Пеленс чи Володимир Палагнюк?

pelens

Відомий голлівудський актор українського походження Джек Пеленс. Справжнє ім`я актора – Володимир Палагнюк, народився у Пенсильванії у 1918 році, в родині українських емігрантів. Батько його був родом із села Іванє-Золоте на Тернопільщині, мати зі Львова.

Джек Пеленс зіграв у понад сотні фільмів і серіалів. Серед них -“Професіонали”, “Дракула”, “Танго і Кеш”, “Бетмен”. У 1992 р. актор отримав “Оскара” за другорядну роль старого ковбоя Керлі, який допомагає сучасним американцям відчути себе “піонерами Дикого Заходу”, у комедії “Міські піжони” Рона Андервуда.

Вперше актор відвідав історичну батьківщину у 1996-му році – на десятиліття Чорнобильскої катастрофи. Українська преса заговорила про нього у 2004-му, коли на кінофестивалі “Російські ночі” в Лос-Анджелесі Пеленс публічно відмовився від звання народного артиста Росії, підкресливши, що він українець, а не росіянин.

Батьки майбутнього актора, Іван та Ганна Палагнюки, приїхали у США з села Іванє-Золоте, що на Тернопільщині. У Леттімер-майнз (Пенсильванія) Іван працював шахтарем, а також був секретарем відділення Українського товариства. 18 лютого 1920 р. у Палагнюків народився син Володимир, який згодом взяв псевдонім Джек Пеленс. Він закінчив університет штату Північна Кароліна і Стенфордський університет, після чого дебютував на Бродвеї у п’єсі «Велика двійка», що витримала лише кілька вистав. Здібності лицедія по-справжньому розкрилися у трупі палкого прихильника системи Станіславського – режисера Еліа Казана, який у той час ставив «Трамвай «Бажання» Теннессі Вільямса.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Більшість екранних персонажів Пеленса, за його словами, «є далекими від того, щоб здаватися приємними». До кола «чорних характерів» належать майже всі ролі Джека, відомі нашим глядачам: брутальний представник могутньої нафтової компанії у нестандартному вестерні «Оклахома, яка вона є» (1972) Стенлі Крамера, жорстокий син Чінгісхана в історичному епосі «Моголи» (1961), мафіозі у бойовику «Танго і Кеш» (1990) Андрія Кончаловського і у «Бетмені» (1989) Тіма Бертона. «Я не завжди грав негідників, – каже актор. – Проте негативні ролі зазвичай є найбільш змістовними, вони надають виконавцю більше простору, та й люди схильні краще запам’ятовувати «поганих хлопців».

Джек Пеленс завжди цікавився своїм українським походженням. Він брав участь у відкритті пам’ятника Тарасу Шевченку у Вашингтоні (штат Колумбія) 24 червня 1964 р., двічі виступав у Канаді під час святкування урочистих подій, спонсором яких було Українське національне товариство, а в середині 90-х навіть збирався створити образ гетьмана Мазепи в американсько-українському фільмі. Помер актор у 2006 році, маючи 88 років. Тільки тепер його славне ім’я повертається в Україну.

Дякуємо українській вікіпедії за цінну інформацію