Білгород-Дністровський – у VI столітті до нашої ери був заснований греками як населений пункт Тіра, на місці якого зараз знаходиться Білгород-Дністровський. Це на півдні Одеської області України. Місто-держава постійно переходив від одного народу до іншого. З 1944 року місто назвали Білгород-Дністровський.
Вишгород (Київщина)- перша згадка про існування Вишгорода датується 946 роком. Під цією датою у літописі «Повість минулих літ» він згадується як град княгині Ольги. У XIII столітті Вишгород вже був одним з найбільших міст Київської Русі, але 1240 року він був зруйнований ханом Батиєм і згодом перетворився на селище. Статус міста повернено 1968 року.
Володимир-Волинський – археологічні дослідження свідчать, що територія міста була заселена людьми з найдавніших часів: тут виявлено залишки поселень епохи міді (ІІІ тисячоліття до н. е.), раннього заліза (І тисячоліття до н.е), раннього середньовіччя. Першу літописну згадку міста Володимир знайдено в описі подій 988 року на сторінках «Повісті минулих літ». Тоді київський князь Володимир Святославич передав місто в удільне володіння одному зі своїх синів, Всеволоду. Таким чином, Володимир-Волинський є одним зі стародавніх міст України.
Галич (Івано-Франківщина) – місто, засноване на відстані близько 5 км від зруйнованого давнього Галича, центру Галицько-Волинського князівства, наймогутнішої твердині на південно-західних давньоруських землях. Перша згадка про місто – 899 року згідно зі списком угорської хроніки кінця XIII ст., автором якої був анонімний нотаріус угорського короля Бели III. Назва міста дала назву регіону «Галичина».
Керч (АР Крим) – належить до стародавніх міст Східної Європи. Це одне з найдавніших міст сучасноЇ України, а, можливо, і найдавніше. Засноване 530 р. до н. е. Розташоване на узбережжі Керченської протоки, на сході Керченського півострова між Чорним і Азовським морями.
Київ – столиця України, одне з найбільших і найстаріших міст Європи. Згідно з традиційними легендами, назва Києва походить від імені Кия — найстаршого з трьох братів, яких вважають засновниками міста. Одна з цих легенд дійшла до нас у літописі ХІІ ст. «Повість временних літ». Дата 1500 років найпевніше надумала радянськими вченими у 1982 році на догоду партійній номенклатурі. Очевидно, що місто сягає історії у добрих кілька тисяч років. Так, у Матенадарані (вірменському сховищі давніх рукописів) виявили документи, в яких Київ як поселення згадується 2500 років тому.
Коростень – місто на Житомирщині, відзначило 1300-літній ювілей. В давнину, Іскоростень — столиця міцного союзу племені древлян. У наш час місто славиться своїми цінними породами природного граніту, каніфольними смолами та вишуканою порцеляною.
Кременець (Тернопільщина) – за деякими джерелами, Кременецька фортеця була збудована за дохристиянських часів у VIII—IX століттях; існує гіпотеза, що після утворення в IX столітті Київської держави, поселення увійшло до її складу. Згадки про Кременець є у польських енциклопедичних словниках під 1064 роком. У 2007 році в центрі старовинного міста археологи розкопали залишки давньої будівлі, датованої Х століттям. З Кременецькою фортецею пов’язана легенда про дівчину Ірву, згідно з якою авари штурмували місцеву фортецю, яку обороняли дуліби.
Луцьк (ст. назва Лучеськ) – вперше згадка про Луцьк з’явилася у Іпатіївському літописі (датована 1085 роком), який вже тоді вказав на досить істотний розвиток міста. Близько 1000 року Володимир I Великий приєднав Волинь до Київської Русі і збудував у Луцьку фортецю. Луцький замок зберігся і тепер там є унікальний музей дзвонів.
Ніжин – вперше у писемних джерелах згадується у літописі “Повість минулих літ” за Іпатіївським списком під 1078 р. у контексті подій міжусобної битви між руськими князями. Перша назва Ніжина була «Ніжатин» (від давньословянського чоловічого імені «Ніжата»), а місцевість носила назву «Ніжатина Нива». Хоча існує і інша версія, за якою битва між руськими князями відбулася на незжатій ниві. Після чого так і почала називатися місцевість, де розташований теперішній Ніжин.
Переяслав-Хмельницький існує на карті України понад 1100 років. Згідно з легендою, саме тут билися русичі з печенігами, і кожум’яка Ян переміг супротивника в бою один на один. Після цього населений пункт і був назвав Переяславом, що означає “перейняв славу”. Мешканці цього міста прагнуть повернути містові давню назву Переяслав.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Полтава відзначила 1115-річчя. Місто, засноване слов’янами, є старшим за Чернігів. Сучасна Полтава походить від найменування річки Лтава, правої притоки Ворскли, (й згодом похідне «По-Лтава» себто По Лтаві) що текла Мазурівським яром на Поділ. Офіційним часом заснування Полтави згідно з археологічними дослідженнями вважається 899 рік.
Ромни (Сумська область) – вперше згадав Володимир Мономах у своєму “Повчанні” більш, як 1110 років тому. Первісна назва міста — Ромен, тотожна назві відомої квітки.
Славське – містечко, що у Сколівському районі Львівської області, відзначило 1000-ліття від дня першої згадки.
Стільсько – середньовічне городище білих хорватів на території Західної України. Розташоване вздовж східних околиць сіл Стільсько, Дуброва та Ілів Миколаївського району Львівської області. Засноване у VII столітті. Орієнтовний час розквіту — IX—X століття. В цей час місто населяло близько 45 тисяч мешканців. До 993 року — столиця Білої Хорватії, після — входило до Київської Русі. Опісля остаточно занепало внаслідок воєнних дій до XIV століття.
Теребовля – місто на галицькому Поділлі над рікою Гнізною. Завноване 1097 року. З історії відомо, що східнотребовельське князівство з центром у Теребовлі було останнім відламом Великої Хорватії. Наприкінці Х ст. хорватські князівства у Прикарпатті були включені київським князем Володимиром Святославичем до складу Київської Русі.
Ужгород (Закарпаття) – вік цього міста понад 1100 років. Значну частину існування місто належало угорцям. Сьогодні до Ужгорода їдуть туристи з усіх куточків Європи.
Феодосія (ст. назва Кафа) – місто, розташоване в південно-східній частині Криму на березі Чорного моря. Засноване у 6 ст. до н. е.
Хотин відомий своєю славною фортецею над Дністром, однак саме місто має більш як 1000-літню історію. Місто переходило від однієї європейської держави до іншої. А тепер із його фортеці можна побачити одразу три області: Чернівецьку, Хмельницьку і Тернопільську.
Чернігів існує на українській землі понад 1100 років. В історичній документації про місто згадали у 907 році в “Повісті временних літ”. Та є й археологічні свідчення, що підтверджують існування поселень ще до IX століття.
Підготувала Оксана Кришталева