28 липня – св. Володимира і хрещення Руси-України

volodimir_velikii

Ім’я Володимир має слов’янське походження, складається із двох коренів: “влад” (володіти) і “мир”, тобто – “той, хто володіє світом”. Є багато форм цього наймення: Владімір, Уладзімір, Владзімеж, Вальдемар, Володя, Владик, Вова, Володюха, Владен, Владзьо. Споріднені з цим іменем слова, як от: волость, влада, володар, владика, владичий.

Князь Володимир (християнське ім’я Василь) Святославович (рік народження невідомий – 15 липня 1015 р.) – визначний український державний діяч. За своїм походженням був молодшим (позашлюбним) сином київського князя Святослава Ігоревича та Малуші, доньки древлянського князя Мала, а також онуком київської княгині Ольги.

Вперше ім’я Володимира згадується в руських літописах 968 року в оповіді про нашестя печенігів, коли його ба­буся, свята рівноапостольна княгиня Ольга (969; пам’ять 11 липня), з малолітніми онуками та жителями Києва були взяті в Києві в облогу степовими кочовиками. Вдруге ім’я князя Володимира зустрічається в руських літописах 970 року, коли князь Святослав незадовго до своєї смерті розділив Руську землю між трьома синами: старший син, Ярополк, отримав Київ, середній, Олег, – землю Древлянську, а молодший син, Володимир, – Новгород.

Ставши єдинодержавним князем Русі, Володимир здійснив кілька вда­лих воєнних походів: завоював Гали­чину (Червону Русь), підкорив в’ятичів і радимичів, переміг камських болгар, успішно воював з печенігами і таким чином розширив межі своєї держави від Балтійського моря на півночі та до ріки Буг на півдні. За прикладом хазарських каганів (мусульман) у князя Володимира було, крім п’яти дружин, багато наложниць.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

В середині 980-х років князь почав схилятися до однієї з світових релігій – християнства. Традиційно часом введення християнства на Русі вважається 988 р., хоча це був тривалий і не завжди мирний та безкровний процес, який потривав не один десяток років.

Змінився і сам князь Володимир. Він став побожним, ласкавим, щедро роздавав милостиню, запроваджував школи, будував храми і став у повному розумінні батьком для своїх підданих. Він допомагав бідним, старим і калікам, сиротам і вдовам. Тому не дивно, що всі називали його Володимиром «Ясним Сонечком» та «Великим». Князь Володимир керував державою протягом 35 років. Як оповідає «Повість времінних літ», Володимир мав 12 синів та 9 доньок. Найбільш відомим з них став Ярослав Мудрий.

У світі споруджено кілька пам’ятників Володимирові Великому. З них 2 у Києві та 1 у Київській області, один у Севастополі, ще 1 у Володимирі-Волинському, Зимному, Ланівцях і на Запоріжжі. Є пам’ятник князеві Володимиру в Брисбері (Австралія), Буенос-Айресі (Аргентина), Лондоні, Торонто і Москві. Загалом у Росії є 5 пам’ятників хрестителю Русі, адже наші північно-східні сусіди трактують давню українську історію як власну. Може бути й інше пояснення – там, де у світі є українські осередки, постають пам’ятники українським святим і героям. І це – добрий знак.

Вітаємо усіх Володимирів із Днем Ангела!