Один із яскравих символів українського народу. Що він означає і коли про нього згадують?
– В науці ця рослина із ніжно рожевими квітками відома як ясенець білий.
– Магічну властивість неопалимої купини горіти та не згорати давно пояснено. Квітка ця виділяє ефірну олію, яка у спекотні дні може займатись на сонці, а саму рослину не обпікає.
– Термін “неопалима купина” віддавна прижився в українській символіці та іконографії. Віддавна й дотепер кажуть «неопалима купина», аби означити виняткову незламність, вічність та оновлення – схоже, як птицю фенікс.
– Ботаніки не радять нюхати квітку. Торкатися купини також в жодному разі не можна. Дотик до неї спричиняє опіки шкіри, які важко загоюються, а вдихання запаху сильно подразнює слизову оболонку носа.
– Своїм сміливим запахом купина приваблює комах, а разом із тим огортає листя і квіти густою хмарою. Як уже зазначалось, ефірні олії не дають їй перегрітися і висушитися.
– На Кавказі трава ясенця з назвою «рґвалі-цималі» слугує приправою до закусок.
– У Сибіру в дореволюційні часи листя цієї рослини використовували як ерзац чаю.
– В Південній Європі і на Кавказі з квіток готують ароматичну воду і застосовують її як нешкідливий засіб для збереження свіжості шкіри обличчя.
– Символ “Неопалима купина” пов’язана і з біблійною історією. Так, у книзі “Вихід” (Старого Завіту) це був палаючий кущ, шо не згорає. Саме в цьому кущі Бог з’явився Мойсеєві. Коли Мойсей підійшов до куща, щоб подивитися, «чому кущ горить вогнем, але не згоряє», то вже Бог покликав до нього з палаючого куща, закликавши вивести народ Ізраїлю з рабства Єгипту в Обітовану землю.
– Саме з Неопалимою купиною, яку побачив пророк Мойсей на горі Хорив, порівнюється Діва Марія. Купина горить і не згорає – Діва народжує і перебуває Пріснодівою, яка народилася на грішній землі Сама перебуває вічно Пречистою.
– Ікона “Неопалима купина” зображає Діву Марію з Немовлям всередині стилізованої восьмиконечної зірки. Однією рукою вона тримає маленького Ісуса, в іншій — так звану «драбину Якова», що символізує поєднання земного і небесного начал.
– Зірка символізує власне «неопалиму купину», себто кущ терновника, який, за біблійним переказом, горів і не згорав. Найчастіше вона може бути у вигляді перехрещених між собою двох ромбів — червоного (символ полум’я) і зеленого (символ куща терновника). Однак зустрічаються і монохромні (одного кольору) зірки — червоні, золотаві тощо.
– 17 вересня вшановують ікону “Неопалима Купина”.