Першим великим поштовхом в українському кіно стало проголошення Незалежності України та утворення Української Народної Республіки гетьманом Скоропадським: саме він дав наказ щодо українізації кіно. Після цієї значної події заснована перша українська організація «Українфільм», метою якої було поширення ідеологічних ідей, проте проіснувала вона лише один рік і встигла за цей час зняти 13 фільмів.
Після цього Україна потрапила на довгий час у тінь СРСР. Русифікація ураганом знищувала плівки, відзняті українськими режисерами, і забороняла Україні (та всьому СРСР) співпрацювати із західними виробництвами, зокрема серед них був знайомий і до сьогодні Codak. Хотілося б згадати стрічки, які збереглися до наших днів і відомі у всьому світі.
Тож наступна підбірка класичних кінострічок для тих, хто дійсно цікавиться історією та культурою українського кіноканону.
«Тіні забутих предків» Сергій Параджанов
Українські Карпати розкажуть одну історію про кохання. Це повість відомого українського письменника Михайла Коцюбинського Сюжет стрічки розповість вам про українських Ромео і Джульєтту — гуцулів Івана й Марічку. Цей фільм вразить вас своєрідним гуцульським побутом та життям, яке є з елементами карпатського фольклору.
Ще більше українських фільмів про кохання можна знайти тут.
«Земля» Олександр Довженко
Незвично німий чорно-білий доробок відомого режисера Олександра Довженка розповідає глядачу про період колективізації. Образ землі — метафора, яка стала сенсом існування українського селянина.
«Пропала грамота» Борис Івченко
До Петербурга вирушають двоє козаків, які мають доставити грамоту свого гетьмана цариці. На цьому шлюху козаків чекає чимало пригод та випробувань, сповнених веселих, загадкових, а іноді й взагалі доволі містичних подій.
«Лісова пісня» Віктор Івченко
Одна із перших екранізацій відомої драми-феєрії талановитої письменниці та поетки Лесі Українки. Стрічка розповідає про нещасливе кохання лісової нечисті та людини.
«За двома зайцями» Віктор Іванов
Стрічка розповідає про збіднілого цирюльника Голохвостого, який вирішує взяти шлюб із заможною, проте не дуже привабливою жінкою. Голохвостий починає залицятися одразу до двох дівчат, але народ знає: «за двома зайцями побіжиш, жодного не спіймаєш».
«Обітниця» Василь Ілляшенко
Сюжет стрічки розповідає про кохання, зраду і спокусу, яке чудернацько переплітається з ретроспекціями в історичне минуле, разом із філософськими роздумами про багатостраждальну долю України.
«Голос трави» Наталія Мотузко
Молода Ольга Сумська грає дівчину, яка переймає секрети магії у досвідченої чаклунки. У стрічці показана лісова нечисть та як вона вживається разом із людьми.
«Енеїда» Володимир Дахно
Повнометражний анімаційний фільм за мотивами однойменної поеми Івана Котляревського зроблений на кіностудії «Українфільм».