Айва і хеномелес

aiva

– Айва – єдиний представник роду Cydonia родини розових (трояндових) підродини яблуневих. Найкраще достигає на Закарпатті.

– Айва – це дерево, плоди якого достигають в Україні наприкінці жовтня. Вони округлі, доволі тверді, із ворсистим нальотом, трішки масні на дотик і дуже запашні. Зернятка всередині коричневі, їх багато, а м’якоть ближче до осердя тверда, як у грушки.

– У Стародавній Греції, її вважали даром богів і обов’язково давали скуштувати її плоди молодятам, оскільки вважали, айву фруктом Афродіти – богині кохання і краси.

– Слово «айва» запозичене з кримсько-татарської або турецької мов. Народні назви: пигва, алева, альва, бедрянка цареградська, бодряна, гдуля, гунна, ґутуля, дуня, журавинник, їва, квіт, квітове дерево, кормоша, космачка, куделя, лімай.

– Фрукт містить багато вітаміну С, калію, натрію, цинку, заліза, міді, марганцю і фтору, дубильні речовини, танін, органічні кислоти, пектин і багато слизу.

– З давніх часів айву використовують для швидкого зменшення всіх симптомів пародонтозу і для зняття болю при геморої як примочок або компресів, виготовлених на основі айвового соку.

– Свіжі плоди айви добре вживати при недокрів’ї або як відмінний жовчогінний засіб.

– Із плодів готують варення, желе, цукати, додають у компоти і салати. У сирому вигляді споживають дуже мало, адже м’якоть айви терпка і кислувата на смак.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Хеномелес – це кущова айва з родини Chaenomeles. Культивується вона в Україні через червоні квіти як декоративна рослина. Плоди хеномелеса також називають айвою і вживають у їжу.

– Завдяки високому вмісту пектину плоди айви кущової корисні людям, які працюють на шкідливих виробництвах і живуть в зонах, забруднених радіонуклідами.

– У плодах хеномелесу вітаміну С в 5 разів більше, ніж у цитринах (лимонах). Їх, як і плоди айви, можна сушити на зиму або робити джеми, сиропи чи компоти.

– Настої сухих плодів айви японської застосовують при заниженій кислотності шлунка.

– Дуже добре готувати компот із додаванням айви чи хеномелеса, а також варити сушку (узвар) із цим жовтим запашним даром осені.