Амбіграми і паліндроми

ambigrama1

Амбіграма (від лат. ambi — «подвійний», і грец. gramma — «буква») — каліграфічний візерунок, що дозволяє поєднати два різні прочитання з одного і того ж набору ліній.

ambigrama3

Літературним прообразом амбіграм можна вважати паліндроми — слова або фрази, які читаються однаково як зліва направо, так і справа наліво. Амбіграми як розвага дизайнерів і головоломки стали популярними в кінці XX століття.

ambigrama3

Числа також можуть утворювати амбіграми, при цьому вони можуть складатися з симетричних цифр (0, 8, в деякому написанні 1) або що переходять один в одного при повороті (6-9, в деякому написанні 2-5).

ambigrami5

Найвідоміший в наш час амбіграміст – Джон Ленгдон, визнаний майстер у цій гілці. Цікаво, що сам Ден Браун зізнався, що взяв прізвище Джона для професора Роберта Ленгдона – головного героя бестселерів «Код да Вінчі» і «Ангели і демони». Ден Браун небайдужий до символів і не раз згадує амбіграми в своїх книгах. Джон Ленгдон створив не одну амбіграму для цієї культової дилогії.

ambigrama4

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Паліндром, перевертень, рак літеральний, паліндромон (від грец. πάλιν — «назад, знов» та грец. δρóμος — «біг») — слово, число, набір символів, словосполучення або віршований рядок, що однаково читається в обох напрямках (зліва направо та справа наліво).

ambigrami6

ОКРЕМІ РЯДКИ ПАЛІНДРОМІВ

І що сало? Ласощі… (Олександр Ірванець)

О, гомін німого (Тарас Девдюк)

Козак з казок «Бувалу булаву б…» (Іван Іов)

Паліндром — і ні морд, ні лап (Іван Іов)

А чи в окуня шабаш Януковича?

І мчу кіло бараболі Кучмі.

А баба на волі — цілована баба.

Три психи пили Пилипихи спирт.

«Мило, — Галина до Данила, — голим!»

Ущипне — та шатен: пищу! (останні 5 — Олег Будзей)

А результатів? Вітать лузера! (Андрій Мудрий)

Воша шила саван на вас, а лиша шов. (Роман «Юрай» Пиріг)