Блакитний чи рожевий?

rozheve_i_blakitne

– Понад 100 років тому все було з точністю до навпаки: рожевий вважали зблідлим червоним і нав’язували хлопчикам, а блакитний – суто дівчачим. Однак, ХХ століття внесло свої корективи у символіку цих кольорів.

– Так уже повелося, що у традиційних культурах дівчинку і хлопчика готують до соціальних ролей від моменту народження. Навіть швидше. Вагітна жінка зазвичай купує майбутній дитині одяг такого кольору, якою буде стать.

– Забираючи дитину із пологового будинку, конвертик із немовлям перев’язують стрічкою саме такого кольору, якою є стать дитини: хлопчиків – блакитною, дівчаток – рожевою, аби було видно здалека, хто народився.

– Вся промилословість налаштована на те, щоб випускати “дівчачі” та “хлоп’ячі” речі відповідних кольорів. Це настільки увійшло у побут, що краще із цим змиритись, аніж доводити протилежне.

– Приналежність кольору до статі зумовлена і соціальними підставами протягом ХХ століття. У час, коли хатня робота, професії, вподобання та інше чітко поділялись на чоловічі та жіночі, простіше було розподілити усе за кольорами. Так легше жити і легше керувати поведінкою та стереотипами – не треба нічого вигадувати наперед.

– Симпатія до певного кольору закладається з дитинства. Додають впевненості й думки оточення, а також традиції певної культури.

– В час Другої світової війни нацисти змушували сексменшини пришивати собі на груди рожеві трикутники. Відтоді рожевий часто вважають “не-таким” кольором для мужчин. Це часто підтримується і в наш час.

– У символіці різних народів рожевий – колір свіжості, романтики, витонченості та ніжності, затишку і весни. Звідси виникли і такі усталені фрази, як “рожеві окуляри”, “рожева мрія”, “рожевий слоник” (як символ чогось великого і недосяжного).

– Блакитний колір чоловіки полюбляють значно більше, аніж жінки. Це довели психологи. Для чоловіків блакитний – колір свободи, вільного лету, висоти.

– Блакитний – колір холодний, властивий вольовим людям. І саме тут спрацьовує стереотип щодо кольорового вподобання і характеру справжнього мужчини. Адже справжній мужчина повинен бути мужнім, строгим, беземоційним. І це також один із суспільних стереотипів.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

– У сучасних суспільствах немає чіткого поділу на символічні жіночі або чоловічі кольори. Також немає осуду щодо носіння цих кольорів на одязі чи аксесуарах. Авжеж, це не стосується суто жіночих або чоловічих речей (сумок, прикрас, крою одягу). Хоч у наш час нікого не здивуєш носінням джинсів, кедів, капелюхів чи сорочок. Усе це тепер універсальне або як кажуть модниці – унісекс!

rozheve_i_blakitne2