Лемківський павук

Знаменитий український дослідник Василь Скуратівський наводить повір’я про те, що павуки виткали світ. Це дозволяє припустити, що наші предки Павуком могли також називати сузір’я Геркулеса, що візуально схоже на павука. Це сузір’я розташоване на небі впритул до Чумацького шляху — Світового Дерева, яке, згідно з колядками, виникло раніше, ніж Земля, Сонце, Місяць, зірки. Отож, не дивина, що лемківська прикраса – різдвяний павук дійсно схожий на модель космосу, яка обертається над головою. Адже готову прикрасу підвішують до стелі (або до лампи).

pavuk

Наші предки не тільки милувалися прикрасами, вони вкладали у них сакральний (священний) зміст та були переконані, що ці прикраси – ще й обереги дому. Ось чому лемківський павук — не лише традиційна прикраса оселі, а й оберіг та символ Всесвіту.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Солом’яна геометрія, закладена в павукові, не має певних канонів. Шедевром вважають складний і багатогранний виріб, який творить гармонію форм і ліній. Для виготовлення павуків нарізали соломинки необхідного розміру. Через внутрішню частину пронизували ниточку, що скріплювала їх. Таким чином виходили кубики та квадратики з різними формами. З них, власне, й формували різноманітні фігурки й підвішували їх до стелі.

pavuk2

Символом космосу були й інші фігури із соломи, виготовлені в час різдвяно-новорічних свят. Прикраси на вікнах: ромби, трикутники, квадрати вставляли між подвійними рамами, оберігаючи хату від проникнення злих сил. Відомо, що вікна і двері були тими вразливими місцями в хаті, через які проникали із зовнішнього світу як добрі, так і не дуже добрі субстанції. «Павуків» підвішували в хаті до центрального сволока на довгій волосині з конячого хвоста. Завдяки кругообігу теплого повітря — через вхідні двері та з гарячої печі — великий «павук» разом з приправленими до нього близнюками повертався в різні боки. До речі, схожу функцію оберегу виконує давня індіанська прикраса – ловець снів, яку також підвішують над головою або чіпають над ліжком.

pavuk3