Лемківський павук
Знаменитий український дослідник Василь Скуратівський наводить повір’я про те, що павуки виткали світ. Це дозволяє припустити, що наші предки Павуком могли також називати сузір’я Геркулеса, що візуально схоже на павука. Це сузір'я розташоване на небі впритул до Чумацького шляху — Світового Дерева, яке, згідно з колядками, виникло раніше, ніж Земля, Сонце, Місяць, зірки. Отож, не дивина, що лемківська прикраса - різдвяний павук дійсно схожий на модель космосу, яка обертається над головою. Адже готову прикрасу підвішують до стелі (або до лампи).

Наші предки не тільки милувалися прикрасами, вони вкладали у них сакральний (священний) зміст та були переконані, що ці прикраси - ще й обереги дому. Ось чому лемківський павук — не лише традиційна прикраса оселі, а й оберіг та символ Всесвіту.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Солом'яна геометрія, закладена в павукові, не має певних канонів. Шедевром вважають складний і багатогранний виріб, який творить гармонію форм і ліній. Для виготовлення павуків нарізали соломинки необхідного розміру. Через внутрішню частину пронизували ниточку, що скріплювала їх. Таким чином виходили кубики та квадратики з різними формами. З них, власне, й формували різноманітні фігурки й підвішували їх до стелі.

Символом космосу були й інші фігури із соломи, виготовлені в час різдвяно-новорічних свят.

Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!