Здавалось би: на роботу ходять дорослі розумні люди. Які ж конфлікти між ними можуть бути? Адже геть усе можна вирішити розмовою, не вдаючись до з’ясування стосунків та переходу на особистості. Проте не все так просто. Конфлікти на роботі бувають дуже часто. І від них ніхто не застрахований.
Інтриги, підкилимні ігри, розмови за спинами… Мабуть, кожен згадає подібні ситуації із власного робочого досвіду. Бувають колективи, де такі стосунки є нормою. Хтось так самостверджується, інші – намагаються пробитись кар’єрною драбиною, треті – вислужитись перед керівництвом.
Звісно, багатьох цікавить як протистояти такій поведінці і не при цьому не постраждати. Насправді, це можливо. Просто уважно придивіться до співробітників і з’ясуйте, хто є хто. Дуже часто люди видають себе не за тих, ким є насправді. Лише грають певну роль. Поговоримо про найпопулярніші.
Радист
Це люди, які знають все про всіх. Ви навіть не встигнете почати спілкування, як тут же дізнаєтесь, хто з ким закрутив роман, а у кого вдома проблеми. Ви завжди дізнаватиметесь новини від такого співробітника, адже він ніби сам їх генерує. Тому від такої людини важко щось приховати, більше того – не треба цього робити. Адже те, чого радист не знає, він придумає.
Як протистояти?
Не конфліктувати відкрито. Змагатися із представником сарафанного радіо дуже складно. Чим більше ви будете відстоювати свою правоту, тим більше дивних деталей із вашого життя будуть дізнаватися оточуючі. При цьому далеко не завжди це будуть правдиві факти. Якщо ви помітили, що радист свідомо говорить про вас неправду, хоче нашкодити вашій кар’єрі, то розкажіть про це відкрито, аби уникнути будь-яких провокацій. Вас врятує те, що до наступних вигадок такого колеги ставитимуться уже не так серйозно.
Кар’єрист
Це ще той витончений гравець. Він уже встиг чогось досягти, хоча і не власними зусиллями, а більше за рахунок інших колег. Бо «іти по по головах» – це саме його метод. Ви не помітите агресії від такої людини, адже вона діє обережно і досвідчено, має наперед продуману стратегію.
Як протистояти?
Доки кар’єрист не мітить на вашу посаду, він не є вашим ворогом. Адже інші співробітники його не цікавлять не так, як ті, чиє місце манить. Він навіть намагається уникати зайвих конфліктів на роботі. Однак якщо ви стаєте його жертвою, тоді мусите бути вкрай обачними, не допускати помилок у роботі, обдумувати кожен крок і обов’язково мати коло однодумців.
Провокатор
Ці люди дуже люблять критикувати. Якщо ви запропонуєте сто одну креативну ідею, він все одно знайде у них недоліки. Справа у тому, що провокатори не вміють привертати увагу до себе іншим способом, окрім як вийти на конфлікт.
Як протистояти?
Не хвилюватись. Бо воно того не варте. Провокатори не вміють спілкуватись інакше. Їх звичний стиль – десятки заперечень. Тому можна вчинити елементарно: на кожну критику запропонувати йому представити власний варіант. Зазвичай провокаторів це нокаутує, адже у них нема пропозицій. І не дуже сперечайтеся, дайте провокатору поговорити. А потім просто продовжуйте відстоювати свою позицію.
Бувалий
Людина, котра в колективі давно і досить досвідчена. Через це вважає себе ієрархічно вищим від інших і дозволяє собі неприємні коментарі щодо інших.
Як протистояти?
Хіба що якомога менше реагувати. Адже, так чи інакше, бувалий все одно вважатиме, що він усі справи робить краще. Тому варто не злитись, а холоднокровно доводити усі свої аргументи та власну компетентність у справі.
Професіонал
Конфлікти на роботі виникають і через таких людей, які абсолютно впевнені, що їхня списана трудова книжка дає право зверхньо реагувати на інших працівників. Він не вступає у змагання, але контролює дії співробітників.
Як протистояти?
Просто поговоріть. Не втрачаючи почуття власної гідності, домовтеся, що іноді варто прислухатись до когось, особливо коли ця людина – досвідченіша. Не доводьте свою самостійність, це властиво підліткам, а не дорослим. Поради слухайте, адже трапляється всяке, вони можуть згодитись, якщо не зараз, то в іншій ситуації.
Будьте уважними та чесними, а тоді конфліктувати з вами ніхто і не захоче.