20 липня – Міжнародний день шахів

shahi

ОДНИМ АБЗАЦОМ ПРО ШАХИ

Шахи – настільна гра для двох гравців на 64-клітинній дошці, де розташовано 32 фігури (по 16 фігур білого і чорного кольору). Мета гри полягає в тому, щоб поставити мат королю супротивника.

Назва гри походить із перської: шах мат – володар помер. Батьківщиною шахів є Індія. Там у V столітті з’явилася попередниця шахів – гра чатуранга. У Київський Русі шахи з’явилися приблизно в IX-X ст.

Чатуранга зі санскриту перекладається як “чотири підрозділи війська”, що включає в себе піхоту, кінноту, слонів і колісниці, які представлені в шахах пішаком, конем, слоном і турою.

Шахові фігури не схожі на фактичних солдатів, слонів і королів, яких уособлюють. Перш ніж гра досягла Європи, вона пройшла через ісламський світ. Іслам забороняє зображати статуї тварин або людей, тому шахові фігури набули такого абстрактного вигляду. Коли гра поширилася на християнську Європу, фігури не змінилися.

Шахова фігура Ферзь або королева зазнала безліч змін за всю історію шахів. Починалося все з того, що вона могла ходити тільки по одній клітині по діагоналі, надалі вона пересувалася на два поля, а потім все далі, як кінь. Тепер же ця фігура може рухатися, як по діагоналі, так і по горизонталі, і по вертикалі. Спочатку вона була радником або прем’єр-міністром короля. Але в подальшому вона стала найсильнішою фігурою у шахах.

Міжнародний день шахів почали відзначати з 1966 року, саме 20 липня. Це свято проводиться за рішенням ФІДЕ – Всесвітньої шахової федерації, заснованої у 1924 році.

Першу сучасну шахівницю у формі світлих і темних квадратів було зроблено в Європі в 1090-му році.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Шахову дошку, яка складалась навпіл, винайшов священик. У складеному форматі дошку можна було ховати на книжковій полиці. Були часи, коли шахи забороняли як гру, саме в такий спосіб їх можна було гарно заховати.

Спочатку шахові партії грали без годинника. При цьому гравці могли грати багато годин, а то й діб поспіль, доводячи один одного до знемоги. У 1851 році під час турніру з шахів, помічник судді зафіксував, що “партія не була завершена унаслідок того, що гравці, врешті-решт, заснули”. Після цього через рік на міжнародному турнірі ввели контроль часу у вигляді пісочного годинника, а в 1883 році з’явилися перші механічні шахові годинники, створені британцем Томасом Вілсоном.

Найдовша шахова партія відбулась між Іваном Ніколичем і Гораном Арсовичем в Белграді в 1989 році. Вона тривала 20 годин 15 хвилин, за гру було зроблено 269 ходів, і вона закінчилася внічию.

Найкоротша шахова партія називається безглуздий мат, що складається з двох ходів: 1. f3 e5 і 2. g4 Qh4 + +.

Перша гра в шахи на орбіті Землі відбулася 9-го червня 1970-го року в екіпажі Союз-9. Гра завершилася внічию.

Лікарі рекомендують старшим людям грати в шахи, аби запобігти хворобі Альцгеймера. Також добре тренує пам’ять і мислення розв’язування кросвордів.

21 червня 2011 року, після виграшу 11 партії, чемпіоном України став Руслан Пономарьов із Києва.

Український шахіст Василь Іванчук – чемпіон світу за версією ФІДЕ 2002. Чемпіон Європи 2004. Чемпіон світу з бліцу 2007. Триразовий переможець супертурніру в Лінаресі.

Молода українська шахістка Марія Музичук – гросмейстер (2015), дворазова чемпіонка України (2012, 2013), чемпіонка світу серед жінок 2015 року, найкраща шахістка року-2015. Її батьки – професійні тренери гри у шахи.

У подвір’ї Луцького замку є велетенська шахівниця, де фігурами можуть бути самі люди.