Скоро таке явище, як газета, може вийти з ужитку. Цікавинки про газету.
– Перші газети з’явились ще у Стародавньому Римі й були глиняними.
– Ще у далекому VIII ст. провісники газет виходили в Китаї. Ієрогліфи друкували на дерев’яних табличках і містили вони найважливішу інформацію про події.
– Першими листками-вісниками, надрукованими на папері були примірники, які з’явились в Німеччині на поч. XVII століття. Хоч з інших джерел відомо, що це було у Франції.
– Сама ж назва “газета” походить від італійської дрібної монети gazzetta. Стільки треба було, щоб заплатити за листок з новинами.
– Перші листівки-газети зазвичай продавали хлопчаки на вулиці. Закликаючи багатих городян купувати, вони анонсували найважливіші події. Тепер таке можна побачити лише в історичних фільмах. Сучасні діти і підлітки схожим чином роздають рекламки-флаєри.
– У період між двома війнами (1920-1940 роки) у львівських кнайпах закликали дотримуватись тиші, адже більшість заможних панів вчащали туди не лише випити кави, й а погортати свіжу пресу. І тільки після ретельного огляду паперових сторінок можна було обмінятись думками і враженнями.
– У Франції досі існує газета, яка виходить лише у високосні роки — 29 лютого. Називається вона La Bougie du Sapeur («Свіча сапера»).
– Японську газету «The Yomiuri Shimbun» видають ще з 1874 року щоденно, тираж становить майже 10 000 000 примірників.
– Перш ніж дійти до читача, газета проходить багато трудомістких процесів. Спочатку журналісти збирають і подають статті. Потім їх читають редактори і коректори. Принагідно редагують і скорочують до потрібного розміру. Після цього матеріали разом із текстами та ілюстраціями йдуть на верстку. Потім зверстані сторінки виводять на плівку в дзеркальному відображення. Готові плівки везуть у друкарню. Там газету друкують, фальцюють (складають), пакують і розвозять по точках продажу. Найчастіше свіжу пресу друкували і тепер друкують вночі, аби зранку прискіпливий читач міг посмакувати свіжими новинами.
– Тематика українських газет приблизно однакова: основні новини, політика, аналітика, культура, освіта, духовність, інтерв’ю з цікавими людьми, спорт, кулінарія, кросворди, гуморески.
– Сучасний світ одержує інформацію із цифрових джерел. Це значно спрощує і здешевлює сам процес. Однак, люди старшого покоління традиційно поспішають до кіосків про свіжу пресу. В самому купуванні, гортанні та прочитанні газети є щось неповторно-ритуальне. Це – майже те саме, що закомпостувати талончик, сівши у трамвай.