В’язання спицями або гачком допомагає розслабитися після важкого робочого дня, зняти стрес та нормалізувати емоційне тло. Однак такий ефект досягається у тому випадку, якщо пряжа та інструменти підібрані правильно. Вибір відповідних в’язальних спиць, гачка та ниток — питання, завжди актуальне для любителів рукоділля. Тут потрібно враховувати призначення речі, сезон, якість матеріалів та інші нюанси. Про те, як правильно підбирати пряжу і розумітися на її вмісті, дізнайтеся у поданій статті.
Вибір пряжі за видом та призначенням виробу
Перше, що впадає у вічі при вході в будь-який магазин рукоділля — асортимент. Сьогодні виробники пропонують натуральну, синтетичну, штучну та комбіновану пряжу, витриману в одному кольорі, доповнену люрексом, з різними кольоровими переходами та фантазійним декором. Непідготовленій людині легко розгубитися в такому розмаїтті та купити те, що зовсім не підходить для в’язання конкретної речі. Саме тому при виборі ниток потрібно завжди відштовхуватися від:
- призначення виробу;
- сезону;
- довжини та товщини нитки;
- щільності в’язання;
- складу пряжі.
Наприклад, літній топ чи футболку краще в’язати із лляних волокон. Попри еластичність і м’якість, вони краще тримають форму, добре вбирають вологу та швидко сохнуть. Для дитячого пледу підійде бавовна. Зимові речі зазвичай в’яжуть із натуральної вовняної пряжі. Однак вона може сісти або витягнутися, тому краще взяти комбінований моток із невеликим вмістом синтетики.
Для в’язання дитячого одягу та аксесуарів більше підходить комбінована або штучна пряжа. Натуральна вовна зазвичай колеться, подразнює шкіру та викликає алергію.
Як читати склад пряжі
Не треба бути експертом, щоб навчитися розбиратися у складі пряжі. Зазвичай усю корисну інформацію виробник розміщує на етикетці. Крім назви бренду та артикула, на ній можна знайти:
- Вагу мотка. Стандартні мотки важать 25, 50 або 100 г. Вага меланжевих ниток може бути більш як 150 г.
- Довжину нитки. Найважливіший параметр, за допомогою якого можна зрозуміти, скільки пряжі знадобиться у результаті. Зазвичай чим довша нитка, тим вона тонша, тому в’язання може вийти пухким. Для зимових речей підходить товста пряжа, довжина якої в мотку може бути лише 100 м (при вазі 100 г).
- Склад. Про те, наскільки теплою та зносостійкою вийде річ, можна зрозуміти за складом ниток. Найтеплішою вважається пряжа зі 100% натуральної шерсті, найбільш зносостійкою — зі 100% акрилу. Оптимальними вважаються комбіновані мотки, в яких натуральні та штучні волокна змішані у пропорції 50/50, 70/30 або 75/25.
- Номер спиць чи гачка. Цей параметр необхідний для визначення щільності в’язання. Чим тонший інструмент, тим щільнішим буде полотно.
Досвідчені в’язальниці не рекомендують викидати етикетку до того, як виріб буде закінчено. Якщо раптом ниток не вистачить, з нею простіше буде повторити замовлення.
Натуральна пряжа
Безперечним лідером серед пряжі є натуральна шерсть. Вона незамінна при в’язанні теплих зимових речей. Найбільшим попитом у в’язальниць має мериносова шерсть. Її одержують шляхом вичісування тонкорунних овець. Особливість мериноса — тонкі волокна, не позбавлені міцності та м’якості. Саме тому його частіше рекомендують для в’язання дитячих речей.
Інші переваги матеріалу:
- гіпоалергенність;
- пружність та еластичність, які пояснюються витою структурою волокон;
- здатність відштовхувати бруд;
- стійкість до впливу низьких температур (в одязі з мериносової вовни тепло навіть при -40 градусах).
Головний недолік мериносу — ціна. За альтернативу можна взяти нитки з овечої, верблюжої, мохерової або іншої натуральної вовни. Вони також мають високі теплоізоляційні властивості й можуть похвалитися багатою палітрою.
Недолік натуральної пряжі в тому, що вона колеться, може тьмяніти, витягуватися, втрачати форму і скочуватися. Тому краще обирати комбіновані мотки, в яких 75% припадають на натуральні. волокна, 25% — на синтетику. З них можна в’язати еластичні, теплі та зносостійкі речі.