Наталя Манзуренко – про особливості українського косплею

Молода львів’янка Наталя Манзуренко косплеїть уже не один рік. Я попросила співрозмовницю розповісти про українських косплей більше.

kosplei6

– Отож, перш ніж ми запровадимо наших читачів у світ костюмованих вечірок, хочу, аби ти пояснила дорослим і ще зовсім юним людям, що таке косплей, як він виник і як прийшов в Україну?

– Косплей від англійського слова сosplay, costume таplay,тобто костюм та відіграш, це сучасний рух, коли люди перевтілюються в якогось персонажа. Косплей – це можливість поміряти на себе роль твого улюбленого персонажа. Рух виник в Америці, а найбільшого розвитку здобув у Японії. За кордоном це доволі популярне хобі, а ось у нас активно розвивається останні років 5. Косплей може бути за книгами, іграми, фільмами. Також я хочу окремо відзначити косплеєрів по японській культурі. Для мене тема Аніме чужа, особисто я роблю персонажів тільки з ігор, фільмів та книг. Останнім часом навіть фестивалі стали розділятися на Анімешні та на кшталт Комік Кону, де присутні в основному ігрові, коміксові та фільмові костюми.

kosplei1

– Перевдягання у героїв улюблених книг і фільмів… що спільного у косплею із театральністю? З-поміж косплеєрів багато театралів чи акторів?

– Люди, які займаються косплеєм, дуже різної вікової категорії, професії та роду діяльності. Не думаю, що саме театралів багато, тут скоріше треба бути творчим і мати умілі руки, щоб шити та крафтити частини костюму.

kosplei2

– Хто цікавиться косплеєм? Хто ходить на вечірки? Вони закриті для випадкових відвідувачів чи туди може потрапити кожен?

– Як я вже сказала, комплеєри – це найрізноманітніші люди. Ти може ніколи не підозрювати, але одного дня твій сусід може виявитися косплеєром :). Щодо подій – існують так звані конвенти, заходи – конкурси, де кожен косплеєр представляє свій костюм. Дефіле можуть бути найрізноманітніші, від сольного виходу з демонстрацією костюму до театральних сценок з діалогом. Такі заходи зазвичай відкриті, всі охочі можуть відвідати і зустріти улюблених персонажів. Але не всі косплеєри обов’язково відвідують такі заходи. Є фотокосплей, тобто цьому випадку люди шиють костюм і роблять тематичні фотосесії.

kosplei3

– А якщо є таке непереборне бажання стати учасником вечірки, то де взяти костюм? Пошити самому чи взяти на прокат?

– На закордонних подіях для того щоб взяти участь в конкурсі костюм має бути власного виробництва. 80% власна ручна робота, тільки 20% дозволяється куплених елементів. В ці 20% зазвичай входить перука та лінзи. Перед конкурсом ти маєш детально розповісти про всі етапи виготовлення костюму. В Україні нема таких строгих критерій. Існують майстерні, котрі шиють косплей та фентезі одяг, там можна все замовити свого розміру. Також деякі косплеєри здають в оренду власні костюми. Все можна знайти, було б тільки бажання 🙂

kosplei4

– У Львові часто бувають косплеї? Може, пригадаєш якісь великі та незабутні?

– У Львові вже 10 років відбувається Анікон, це власне єдиний фестиваль такого формату у нашому місті. Приємно, що там можна спостерігати, як щороку рівень виконання костюмів стрімко зростає.

kosplei5

– Чи була така можливість у львівських (українських) косплеєрів зніматись у кліпах або передачах? А як вони себе популяризують?

– Чесно, я не знаю щодо передач. Багато фірм, які роблять комп’ютерні ігри, запрошують косплеєрів в костюмах героїв зі своїх ігор на свої корпоративи, на стенди. Можливість сфотографуватися з живим героєм приваблює аудиторію. Зараз популяризація – це інтернет, соціальні мережі. Останнім часом це Інстаграм. Деякі косплеєри навіть зробили зі свого хобі прибуткову професію, продають костюми, фото.

kosplei7

– Чи існують якісь табу щодо одягу, макіяжу, символіки серед поклонників косплею?

– Ніколи не задумувалася над таким питанням. Табу існують скоріше для фанатів косплеєрів. Багато хто ображається, якщо косплеєр не хоче фотографуватися, або фотографується занадто міцно обійнявши. Тому зараз на багатьох фестивалях пояснюють, що треба запитати чи можна обійняти косплеєрку для фото.

kosplei8

– Дякую тобі за неординарну розмову. Нехай творчим людям буде добре із тими, хто їх розуміє і підтримує!

kosplei9

фото зі сторінки https://www.facebook.com/natali.nutmeg/

Спілкувалась Оксана Кришталева, Львів

kosplei10
kosplei11
kosplei12
kosplei13