Стів Возняк і надкушене ябко

stiv_voznyak2

Народився С. Возняк 11 серпня 1950 року в Сан-Хосе (Каліфорнія), США в сім’ї вихідців з Буковини. Батько С. Возняка українець, мати — німецького походження. Батьки переїхали до Сполучених Штатів після війни. Після закінчення школи Возняк вступив до Каліфорнійського університету — Берклі, а в 1986 році він закінчив цей університет зі ступенем бакалавра комп’ютерних технологій і електротехніки. У 1976 р. запатентував власний комп’ютер «Apple-1» йому тоді було тринадцять років. Цей винахід було названо технічною революцією в США і він поширився на весь світ. У 1977 р. створив персональний комп’ютер «Apple-2». У співавторстві з Стівеном Джобсом запустив у серійне виробництво модерний «Еппл Комп’ютер Інкорпорейшн». В 1975 році почав працювати в компанії Hewlett-Packard, де займався тим, що проектував калькулятори. У той час у розпорядженні компанії перебував один-єдиний комп’ютер власного виробництва, який використовували близько 80 інженерів. Разом з друзями — Стівом Джобсом і Джоном Дрейпером займалися збором «Blue Box»’ів — засобів для фрікінгу.

Фрікінг (англ. phreakіng) сленговий вираз, що означає злом телефонних автоматів і мереж, зазвичай з метою отримання безкоштовних дзвінків. Людей, котрі спеціалізуються на фрікінгу, називають фрікерами (англ. phreaker). Цю ж назву застосовують до людей, що використовують у своїх неправомірних діях телефон з метою психологічного впливу на кінцевого абонента. Останнім часом під фрікінгом стали мати на увазі різний злом електронних систем. Як наприклад системи охорони й контролю доступу.

stiv_voznyak3

На початку 1975 року на ринку з’явився перший персональний комп’ютер Altair 8800. Тоді Стівен не міг дозволити собі витратити 400 доларів на цей комп’ютер, тому він вирішив зібрати свій власний, використовуючи готовий мікропроцесор від компанії Motorola і декілька модулів пам’яті.

У тому ж 1975 шкільний приятель Возняка Стів Джобс запропонував йому створити модель комп’ютера, орієнтованого на запити любителів та ентузіастів комп’ютерної справи. У гаражі, який належав батькам Джобса, вони створили комп’ютерну плату, прототип комп’ютера Apple I.

Тож Возняк і Джобс засновують 1 квітня 1976 року власну компанію Apple Computer для виробництва персональних комп’ютерів. Щоб вона запрацювала, молоді люди продали авто, ще п’ять тисяч доларів позичили у друзів, а 15-тисячний кредит оформили в банку.

Перше замовлення на 50 комп’ютерів Apple I друзі отримали від власника магазину Byte Shop Пола Террела, котрий і став першим в історії продавцем персональних комп’ютерів. Джобс і Возняк отримували за свої “надкушені яблука” (символ Apple Compute) від Террела по 500 американських доларів за штуку. Той додавав до ціни третину й продавав уже за 666 доларів 66 центів. І вже на початках обидва Стіви заробили 205 тисяч доларів. За десять років частка Возняка в Apple Computer становила вже понад 200 мільйонів доларів.

Однак Возняк поступово відходив від цього бізнесу. 1981 року він потрапив в автомобільну аварію і дивом залишився живим. Відтоді його життя змінилося. Він перестав займатися бізнесом Apple Computer, бо шукав справи для душі – організовував рок-фестивалі, займався доброчинністю… Навіть був організатором перших телемостів між СРСР та США. Усе це, а також розлучення з першою дружиною забрало у Возняка десятки мільйонів доларів.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Замість Возняка Стів Джобс взяв у бізнес-компаньйони Джона Скаллі, президента Pepsico, який згодом вигнав засновника із компанії. Джобс пішов і забрав зі собою шістьох найталановитіших інженерів. Без них справи Apple поступово погіршилися, не витримуючи конкуренції з Microsoft. Тож 1996 року Джобса вже просили повернутися, щоб врятувати Apple Computer. І йому це вдалося.

stiv_voznyak

Тим часом Возняку пощастило зберегти свої капітали, черговий раз одружитися, виховати шестеро дітей, приділяти увагу тому, що подобається. У Стівена було кілька псевдонімів, таких як: «The Woz», «Wizard of Woz» і «iWoz» (каламбур; гра слів з iBook’ом та іншими продуктами фірми Apple).Нещодавно він заснував нову компанію Woz (Wheels of Zeus), яка займається глобальним захистом баз комп’ютерних даних.

Стів Возняк активно займається доброчинством — він, зокрема, підтримує молоді таланти та допомагає знедоленим. У 1983 р. за видатні досягнення в галузі технологій Президент США Рональд Рейган удостоїв С. Возняка найвищою Національною нагородою США за прогресивні наукові досягнення. С. Возняк так оцінив свій внесок у розвиток комп’ютерних технологій: «Це була революція, мирна революція. І я щасливий, що був її частиною».