Святвечір не обходиться без дванадцяти страв на столі. Як відомо, за християнським каноном вони символізують 12 апостолів, які були послідовниками Ісуса Христа. За дохристиянськими віруваннями – місяці року, що почався. Крім того, вони прісні й складаються, здебільшого з інгредієнтів рослинного походження. Частину з них ми готуємо саме на Святвечір, тому не зайвим буде нагадати їх перелік.
12 страв на Святий вечір – перелік
- 1. Кутя – її основою найчастіше є варене пшеничне зерно. Втім, у деяких місцевостях може бути рис чи навіть овес. Крім злакових, традиційними складниками є тертий мак і горіхи. Заправляють це найчастіше медом, подекуди – узваром (компотом). За смаком додають родзинки, чорнослив, цукор.
- 2. Вареники – у них начинка різна: це можуть бути гриби, картопля, капуста, сир; деякі з них можна поєднати: картоплю з грибами, капусту з сиром. Їх подають на стіл зі смаженою цибулею чи грибною підливою.
- 3. Риба – найчастіше це оселедець, якого подають з кільцями цибулі чи маринованим. Рідше замість оселедця обирають сиру (морожену) чи смажену рибу.
- 4. Пампухи – кондитерський виріб, що подають на десерт і тримають для колядників. Їх, як і вареники, господині наповнюють різними вареннями (трояндове, вишневе) чи вареним підсолодженим маком.
- 5. Узвар – компот з сухофруктів, а саме яблук, груш, чорносливу. Ним інколи заправляють кутю. На стіл подають холодним.
- 6. Борщ – одна з головних страв української кухні. На Святвечір він має дещо менше складників і, звісно ж, без м’яса. У деяких місцевостях до нього додають так звані «вушка» – невеликі вареники начинені вареною картоплею-пюре. Заміст борщу також готують грибну юшку з картоплею і зеленню.
- 7. Голубці – їх начиняють рисом або тертою сирою картоплею, яка вариться вже загорнутою у капустяне листя.
- 8. Грибна підлива – її готують як додаток до голубці і вареників. На стіл подають теплою у окремій посудині.
- 9. Горохова каша – засушений і розварений горох перетворюють на пюре, солять, змішують з тушеною капустою і підсмаженою цибулею.
- 10. Квасоля – з неї готують салат на два-чотири складники. Другим у ньому є оселедець або ж сушені гриби. Якщо це сушені гриби їх варять разом квасолею, після чого додають смажену цибулю, часник і згодом солять. Якщо ж риба, то складники змішують з цибулею та іншими овочами і готовий салат подають на стіл.
- 11. Завиванець – ще одна десертна страва з тіста, начинка якої різниться: яблука, груші.
- 12. Деруни – картопляні млинці з часником. Під час приготування їх можна начиняти дрібно меленими грибами. Подають гарячими.
Завершити перелік можна зі страв, що вам пропонує Смакота.інфо, а саме салат шухи, шулики з медом, пісні налисники з ягодами і яблуками, збитень. Є огляд з текстовими версіями рецептів до Святвечора, або з відеорецептами.
Втім, список можна збільшувати, а з рецептами страв – експериментувати, адже правильність їх приготування це не головне під час застілля.