Бульба-картопля

Бульба-картопля

bulba.jpg (99.17 Kb)

- Першими вирощувати картоплю 4000 років тому почали перуанські індіанці. У ті далекі часи вони зуміли вивести більше 200 сортів.

- Картопля родом із Болівії. У Європу її завезли допіру в 1551 році та спочатку вважали декоративною. Квіти картоплі дарували в букетах, а бульби вважали отруйними.

- В Україні картоплю вперше посадили в 1805 році в Харківській губернії. Запорізькі козаки знали картоплю, але як трофей, який вони здобували в походах.


- Картопля - далекий родич тютюну і помідорів. Картопля належить до родини пасльонових і українці вважають її другим хлібом.

- З картоплі можна приготувати майже 1000 страв. Її використовують у вареному, смаженому, тушкованому, печеному вигляді, а також, заморожують і використовують у переробній промисловості.

- Сучасна українська кухня пропонує десятки страв з картоплі. Найпопулярнішою є звичайно ж деруни, тертюхи або терті пляцки.

- В Україні картоплю називають по-різному. Найчастіше - "бараболя" та "бульба".


Назва "бараболя" вживають в Тернопільській, Чернівецькій, Хмельницькій, Вінницькій області та частково в Івано-Франківській. А ще кажуть - "біб", "мандебурка", "крумпля", "бандз", "боришка", "гадабурка" та "ріпа".

- Німецьке слово «Kartoffel» (картопля) походить від італійського «Tartufo» (трюфель) через зовнішню схожість, а в основу слова «трюфель», очевидно, ліг латинський термін «tuber» (бульба), що означає «пухлина» або «шматок», який став «tufer-» й породив різні європейські терміни: французький «truffe», іспанський «trufa», данський «Trøffel», німецький «Trüffel», шведський «tryffel», нідерландський «Trüffel», польський «trufel» і хорватський «tartuf».

- Знамениті чипси з'явились завдяки добре підсмаженим тонким дольках. Детальніше про це читайте тут.

Цікаве відео на нашому каналі: Листівка на День матері з фетру

- У сучасній Ісландії популярна горілка, зроблена з картоплі.

- У картоплі міститься 75 % води, 18 % крохмалю, 1,5 % цукру і лише 0,1 % жиру та інших поживних елементів. Картопляний крохмаль використовують для виготовлення порошків і таблеток.

- У світі існує кілька музеїв картоплі. Один з них знаходиться в Бельгії. Інший музей картоплі розташований в США.


В них представлені абсолютно різні експонати – від картин до поштових марок із зображенням цього овоча.

- Картопля була першою серед овочів, яку виростили на космічному кораблі «Колумбія» у жовтні 1995 року.

- Картоплю вирощують фактично на всій території України і збирають урожай у вересні-жовтні. Ввважають, що до свята Воздвиження Чесного Хреста слід зібрати весь урожай.


Korali.info (Коралі.інфо): краще україномовне жіноче видання.
© Korali.info 2015 — 2019.