Бурштин – це фактично тверда смола різної величини: від камінчика до кілька-кілограмової каменюки. Чим більший, тим дорожчий. Щільність бурштину майже така ж, як і води, ось чому його так часто виносить на берег водяними потоками. А ще бурштин буває різних кольорів та відтінків – від молочно-білого до темно-медового і навіть зеленавого. Під сонячним промінням цей камінь виграє барвами і виділяє тепло.
Давні греки називали янтар електроном, тому що зауважили: якщо камінець потерти об сукно чи об волосся, він притягує до себе всілякий дріб’язок. Тобто, електризується. А при температурі + 350-380 за Цельсієм бурштин плавиться на олію і виділяє сукціонітову кислоту. Запах янтарю дуже приємний, саме тому колись його клали у вогонь або кадильниці.
Бурштин вважають добрим оберегом від злого ока, заздрощів та наклепів. З нього роблять прикраси, зокрема коралі. І саме тому вірять у силу і корисність цих прикрас. Хтось вважає, що бурштин – це застигла смола, якій багато тисяч років, інші переконані, що бурштин – дарунок земних надр, і що він виплюскується на поверхню рідким, застигаючи в водах світового океану.
Українське «бурштин» походить від пол. bursztyn, у свою чергу, запозиченого з середньонижньонімецької мови, де слово bernstein означало «жар-камінь». Синонім «янтар» відомий з часів Київської Русі (ентарь) і походить, ймовірно, з балтійських мов. Тому правильно говорити і юурштин, і янтар. Латинська назва бурштину succinum походить від succus («сік», «живиця»). Відомо, що великі поклади українського бурштину є у Рівненській області. Природні багатства земних надр є надбанням народу України. Багато бурштину і в Прибалтиці.
Цікаві факти про бурштин
Янтар може мати понад 300 кольорів та відтінків. Колір бурштину не завжди жовтий, червоний або оранжевий. Цей самоцвіт може бути білим, зеленим і блакитним.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Англійське слово amber (бурштин) походить від арабського anbar, латинського ambar та французького ambre. Також слово зустрічається в романських мовах ще з кінця 13 століття. Класична назва бурштину electrum (ἤλεκτρον ēlektron) – “сяюче сонце”.
Всередині янтарю можна знайти рештки тварин, що населяли Землю мільйони років тому. Вони застигають у камінці наче брошки – павучки, комашки, мушельки. Такі зразки дуже цінні для ювелірів.
На території сучасної України не поодинокими випадками є знаходження декоративних виробів з бурштину в історичних пам`ятках скіфів – курганах.
У Стародавньому Китаї та Японії понад усе цінували вишневий бурштин. Вірили, що це застигла кров дракона. Такі самоцвіти могли носити тільки члени імператорської родини.
Найдорожчий бурштин добувають у шахтах Домініканської Республіки, Нікарагуа і в Мексиці.
Найбільший у світі бурштин знаходиться в Музеї бурштину в Копенгагені. Коли його знайшли, вага бурштину становила близько 80 кг. Шматок бурштину, якому приблизно 25 мільйонів років, був знайдений в 2014-му році шахтарями із Західної Суматри. Зараз його вага – 47,5 кг, а його розміри 57,5 x 62 x 37 см.
Майже 10 років тому у вугільній шахті в штаті Іллінойс (США) вчені знайшли шматок бурштину, якому 320 мільйонів років. Найдавніше місцезнаходження бурштину було відкрито в північній Італії – його вік 220 млн. років.
Як відрізнити справжній бурштин від підробки? Для цього потрібно занурити камінчик у склянку води, додавши 2-3 ст. ложки солі. Натуральний бурштин спливе, а підробка піде на дно.
Сучасна медицина використовує цей самоцвіт для отримання янтарної кислоти – одного з кращих біостимуляторів, що має протизапальну, антитоксичну та антистресову дію.