Цибуля

cibulya3

– Цибуля буває дуже різна – від сніжно-білої до темно-фіолетової. Налічує ця рослина кілька сотень видів. Найпопулярнішими є зокрема: цибуля-шалот, ріпчаста, батун, порей, трибулька, ведмежа (черемша).

– В сучасному світі цибулю вирощують не менш ніж у 175 країнах світу. Це удвічі більше, ніж вирощування пшениці. Й у вирощуванні, й у споживанні цибулі лідирують Китай та Індія – разом на них припадає близько 45% річного врожаю у світі, який становить 70 млн тонн.

– Цибулю і часник знаходили в саркофагах із муміями в єгипетських пірамідах, побудованих шість тисяч років тому, що свідчить про широке їх поширення ще в ті далекі часи. Цибуля була присвячена єгипетській богині Ізіді, і простому людові забороняли вживати її в їжу.

– Тепер цибулю їдять усі охочі. Адже вона сприяє доброму обміну речовин, стимулює роботу кровотворних органів і органів травлення, очищає кров, виводить з організму зайву рідину.

– Наші прабабусі втирали цибулевий сік у голову, аби краще росло волосся і зміцнювало корінці. А відваром із цибулевого лушпиння фарбували сивину.

cibulya2

– В Німеччині дуже популярний цибулевий пиріг, а черемшою (ведмежою цибулею) там начиняють пиріжки. У Франції поширений цибулевий суп – це одна з їхніх національних страв. В Україні люблять готувати цибуляники, тушкувати з цибулею м’ясо і капусту.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

– У Сенегалі є страва, яку називають “ясса”, де цибулі набагато більше, ніж м’яса або овочів – по суті, це цибуля з цибулею.

– У США популярною є сорт цибулі “вола-вола” – вона білосніжна і солодка, до того ж зовсім не пече. Її можна їсти, як яблуко. Цю популярну цибульку додають у сендвічі та гамбурґери.

– На відміну від часнику, який краще споживати сирим і подрібленим, цибулю можна смажити на олії або смальці, додавати спеції або моркву – від цього вона не втрачає своїх корисних властивостей.

– Цибулю також додають до м’ясних консервів, пряних соусів і гарнірів, до риби, ковбас та розсольних сирів.

– Навесні дуже популярними є зелені стрілки цибулі, які свіжими і подрібленими додають до салатів та перших страв. Для гонорових господинь є спеціальний сорт “трибулька” – це дрібні стрілочки цибулі, які нарізаними і посипаними на канапках виглядають вишукано і стильно.

– Найбільшу у світі цибулю офіційно засвідчили у британському графстві Лестершир. Важила “красуня” 8,49 кг.

– У різдвяному віншуванні українців є побажання кожній файній господині: щоб родили “цибулі як дулі, а часник як бик”!

– Від цибулі сльозяться очі, тому що під час нарізання з неї виходить сльозогінна речовина пропантіол S-оксид. Але медики кажуть, що такі сльози добре очищають очі від мікробів. Та краще у житті плакати від цибулі, аніж від проблем і невдач!

cibulya