Це чудово, що серед нас живуть майстрині, котрі дарують світові авторські коралі. У кожної – свій стиль і колористика, свої мотиви. Коралі Надії Твердохліб не тільки гарні, а й теплі. Бо зроблені з любов’ю.
Слово по слову – і вже за кількадесят хвилин ми спілкуємось із Надією Твердохліб як давні приятельки. Розмовляємо так легко і просто, наче знаємось давно. Я впевнена, що це вміння бути привітною, теплою і щирою передається і коралям, які майструє п. Надя.
– Відколи Ви, п. Надю, виготовляєте авторські коралі і що Вас до цього спонукало?
– Ще будучи школяркою я навчалась у профцентрі, де опанувала вишивку та мереживо. Відтоді я постійно щось практикую і цікавлюсь мистецькими речами. А коралі я почала активно виготовляти з 2013 року. Якось пішла на “вернісаж” і побачила готовий виріб, який коштував удвічі більше, аніж матеріал, з якого він був зроблений. Розповіла про це своїй подрузі Зоряні. А вона мені й каже: “Знаєш що, Надю, купи все необхідне і зроби для мене коралі. Я знаю, що тобі вдасться”! Так я зробила перші свої коралі для колежанки. А в голові роїлося повно задумів. І ось за ці 6 років я вже придумала і зробила сотні коралів.
Та займатись улюбленою справою доводилось після роботи – часом сиділа до ночі. І от так сталось, що 2 роки тому мене скоротили з роботи. Я не одразу сприйняла ці зміни, адже треба було заробляти гроші. А потім зосередилась і подумала, що відтепер не мушу ходити на роботу, а можу увесь вільний час приділяти улюбленій справі. І я роблю те, чим хотіла займатись усе своє життя. Вдячна долі за те, що так сталося.
– Як і для кого Ви майструєте коралі?
– Спочатку робила для колежанок. Потім готові коралі виставляла на сторінку в соцмережі. Згодом з’явились і замовлення. Відтоді мої коралі є у США, Австралії, Словаччині, Польщі, Німеччині, Єгипті, Прибалтиці, Канаді, Ізраїлі.
Коли роблю коралі на замовлення, придивляюсь до обличчя замовниці, думаю про неї, міркую над композицією. Буває, що переробляю вже зроблені коралі, коли бачу якусь недосконалість. Коралі – це не просто замовлення, а моя духовна потреба. Іноді даю матеріалові вилежатись, щоби саме для цих коралів з’явилась ідея. Тільки потім сідаю їх майструвати. Всі коралі роблю, як для себе.
– Де Ви знаходите фурнітуру і з якими мінералами любите працювати найбільше?
– Дуже люблю корал і бурштин. А ще – сміливе поєднання кольорів: аметист з рожевим кварцом, малахіт зі старим коралом. Замовляю корал зі всього світу, а за намисто з бурштином беруся не відразу – даю йому час визріти. Ось нещодавно знайшла і замовила рідкісний голубий топаз. Уже знаю, як і з чим його поєднати.
Маю у своїй колекції 19 коралів. Це не для продажу. І навіть не позичаю нікому.
– Тобто, Ви вкладаєте у коралі сакральний підтекст?
– Так. Я вважаю, що коралі не можна позичати комусь просто так поносити чи для фотосесії. Ті, які виготовляю на продаж, сама не ношу – вони чекають свою власницю. Адже коралі – це не тільки прикраса, а насамперед оберіг. А якщо вони зроблені для конкретної жінки – однозначно. А якщо в таких коралях піти до церкви, то вони підсилюють свою захисну властивість.
– А бували якісь історії з Вашими коралями, які запам’ятались?
– Так. Я не всі коралі продаю. Буває, що роблю як подарунок. Одна колежанка з Польщі, Марта Дилонг, побачила якось в мене на сторінці коралі і запитала, скільки коштують такі рожеві з венеційкою і мінералами. Ціна для неї була велика. Коли ми познайомились ближче, я зрозуміла нелегку долю цієї жінки, і те, що вона сама виховувала двох дітей. А зараз на її утриманні хворий від народження син… я вирішила подарувати їй ці коралі. І це не поодинокі випадки, коли я дарую свої вироби. І знаєте що – коли я комусь дарую коралі, потім до мене приходять і нові замовники, і натхнення.
– А є Ваші улюблені фрагменти і фурнітури в коралях?
– Так, я замовляю в одного ювеліра медалик з ликом св. Антонія. Кажуть, цей святий допомагає людям знайти загублені речі або втрачені почуття. Улюбленою фурнітурою є монети з Ядвіґою, мідь у поєднанні з бурштином. Страшно люблю працювати з коралом.
Знаєте, коралі треба носити не тільки як прикрасу, а любити те, що носиш. Тоді це відразу зауважать всі довкола. Я люблю коралі і ношу їх все життя. Якось на роботі я зняла зі себе коралі. Співробітниця зайшла в кабінет і сказала: “Надю, щось не так… чогось не вистарчає”… і тільки потім збагнула, що бракувало мені коралів, які я так люблю.
Зі своїми роботами я неодноразово була на виставках, друкувалась у каталогу. І тішуся, що мої коралі носить Ольга Сумська.
– Дякую Вам, п. Надю, за цікаву душевну розмову. Бажаю Вам бути завжди натхненною, спілкуватися з цікавими творчими людьми і знаходити час на те, що Ви найбільше любите!
Спілкувалась Оксана Кришталева, Львів