Най буде гречка – аби не суперечка!

Вислів "Най буде гречка, аби не суперечка" вживають для вираження згоди. А фраза "скочити в гречку" – означає зрадити, мати позашлюбний любовний зв'язок – походить із козацьких часів. На Запорізьку Січ допускали парубків та одружених, проте під страхом смерті забороняли водити дівчат. Козаки зі своїми дружинами й дітьми жили поблизу Січі. Аби прогодувати сім'ю, засівали лани гречкою. Неодружені зневажливо називали осілих "гречкосіями". А на побачення з дівчатами ходили в гречку.
Цвіт гречки – чудовий медонос. За період цвітіння гречки бджоли приносять у вулик 40— 50 кг меду і більше. На багатьох пасіках гречка є джерелом головного медозбору. Мед з гречки має червонуватий або коричневий колір і приємний гречаний запах.
А втім, гречка як страва – дуже давня. Першими споживали гречку народи Північної Індії та Непалу, які понад 4 тис. років тому населяли Гімалаї.
У другій половині XVIII ст. шведський лікар Карл Лінней дав гречці латинську назву Fagopyrum - "буковоподібний горішок". Відтоді в німецькомовних країнах її називають "буковою пшеницею" – Buchweizen.
Існує цікава легенда про те, як гречана крупа стала популярною в Київській Русі після золотоординської навали. За легендою, княжу Крупеничку забрали в полон татари. Вона народила дітей. Замість того аби підростати, вони зменшувалися, доки не перетворилися на коричневі кутасті зерна. Літня жінка, яка вешталася серед татар, ухопила одне зерня й поховала його в руській землі. З нього виросло 77 зернин, і вітер розвіяв їх 77 полями.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Французькою "гречка" – sarrasin.
Корисні властивості гречки полягають не тільки у високій живильній цінності, а й у змісті необхідних для здоров’я людини речовин: заліза, йоду, нікелю, міді, фосфору, цинку, бору, кобальту. Багата гречка і мікроелементами, і органічними кислотами: яблучної, щавлевої, малеїнової, лимонної.
Гречку готують як окрему кашу із додаванням м’яса та овочів, її додають у начинку до голубців. Печуть пироги – так звані гречаники, додають як начинку у вареники, поєднуючи із сиром чи картоплею.
Слово "ґречний" до гречки не має жодного стосунку.
Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!
➡ Приват 4149629353047269
➡ Monobank: 4441114410047144
➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com
➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc
Дякуємо!