Існує понад 50 видів гарбузів, і вони поділяються на чотири види: кормові, столові, посудні та декоративні. Найближчі родичі гарбуза – кабачки, огірки і кавуни.
Калебас — це посуд із гарбуза, який наповнюють іншими стравами, а іноді використовують як вази та предмет інтер’єру.
У гарбузових бутлях киргизи зберігають кумис – в такій посудині він не псується.
Ми з дитинства пам`ятаємо віршик: «Ходить гарбуз по городу, питається свого роду — ой чи живі чи здорові всі родичі гарбузові»? Отже, ми, українці, любимо не тільки гарбузи, а й всю його родину.
Найбільший у світі гарбуз виростив фермер Кріс Стівенс зі США у 2010 році. Вага цього дива – 821,2 кг.
Наші предки шанували страви з гарбуза, і недарма. Гарбуз містить в собі вітаміни груп А, В, С, D, Т, а також білки, клітковину, магній, залізо, калій і кальцій. Пектини м’якоті гарбуза виводять холестерин з організму.
Гарбуз допомагає вилікувати туберкульоз, цукровий діабет, закрепи (рос. – запори) і жовчнокам’яну хворобу.
При застуді або ангіні корисно пити гарбузовий сік для підвищення імунітету і ефективного лікування горла.
Наші предки здавна використовували насіння гарбуза для профілактики гельмінтів (глистів). Традиція лузати гарбузове насіння була в кожній хаті.
Перші американські поселенці вирізали верх у гарбуза, виймали з нього насіння, наповнювали серединку молоком, спеціями і медом, а потім запікали в гарячому попелі.
Корисно їсти гарбуз і для профілактики. Його додають як гарнір до м’яса, печуть оладки (іноді у поєднанні з картоплею і фаршем) і виготовляють десерти. До того ж гарбуз дає гарний жовтий колір у страві.
Західна і американська традиція використовує гарбуз як ліхтар на свято Геловін 31 жовтня. Називається цей ліхатр Джек-о-лентерн. Він відлякує нечисту силу від будинків. Ірландська легенда розповідає про чоловіка на ім’я Джек, який зумів двічі обдурити нечисту силу. Однак за своє гріховне життя ірландець не зміг потрапити в рай. Так він і блукає по землі, освітлюючи собі шлях гарбузовим ліхтариком.
Читайте також: 20 віршів та пісень про маму
Китайці вважають гарбуз потужним талісманом, що вбирає в себе всю енергію зла і охороняє людину.
Індіанці смажили скибочки гарбуза на багатті, а зі смужок в’яленого гарбуза робили килимки. У Латинській Америці з гарбуза робиться майже все – від парканів до посуду.
В Африці гарбуз використовують як мотоциклетний шолом. З гарбузів великого розміру робляться маски, які покриті дивним орнаментом, барабани і калебаси (посуд з гарбуза).