Різдвяна зірка

Бойки та гуцули ще називали Зірку вертепом. Не дивина, адже пов'язана вона з євангельською легендою про народження Ісуса у стаєнці (печері або вертепі) та провісницею цього божественного народження - Вифлеємською зіркою. Саме з цих міркувань сучасні Зірки оздоблюють іконами та підсвіткою. Щоправда, Зірку можна прикрасити лише кольоровими клаптиками, нитками, позліткою і ланцюжками для ялинки, без жодних зображень.

Спить у заметах сніг,
А на деревах – іній.
Тихо із неба лине
Ангелів щирий сміх.
Радісно небесам,
Бо саме в ніч Різдвяну
Сходить зоря жадана –
Щастя дарує нам.

zirka2.jpeg (175.01 Kb)

Насправді ж Зірка - значно давніший символ зимових свят і увійшла в культуру пра-українців задовго до прийняття християнства. Це згодом вона стала символом Вифлеємської провісниці, а первісно була символом самого Сонця, яке починаючи з 25 грудня, повертає на весну або воскрешає, аби дати природі шанс на нове плідне життя. Ось чому найкращі майстри лаштували зірку так, аби вона оберталась.


Цим Зірка нагадувала сонцеворот протягом року.

Зірка - символ Сонця, отже, вогню і тепла. Зерно - символ урожаю і землі. (Пригадаймо собі, що на старий-новий рік хлопці засівали господарям на добрий урожай у році прийдешньому. Йордан - символ води, без якої життя неможливе. Поєднання цих трьох стихій і становить основну суть Різдва.

Різдвяна зірка полум'яно сяє,
Що Ісус родився, світу сповіщає.
Різдвяна зірко, новорічним небом
По стежках любові ми йдемо до тебе.

zirka3.jpg (189.21 Kb)

Виготовляли Зірку - основний різдвяний атрибут з решета, до якого прилаштовували промені.


Найбільш поширена Зірка завше мала 8 променів (4+4) або, як в українській символіці пояснено - "повна ружа". Цей давній символ є майже в кожному із видів народного мистецтва: в українських писанках, українській вишивці, народному різбленні, витинанці, кераміці тощо. В українському народному мистецтві здавна прослідковується саме парна система символіки 8 — 4 (хрест теж має 4 напрямки).

Щоправда, чим більше променів - тим "крутіша" Зірка. Саме тому вправні майстри додавали їх 9, 10, 12 або й усіх 16 та обклеювали кольоровим промасленим папером, прикрашали фольгою, стрічками й китицями. А для того, аби Зірка крутилась довго і легко, вдавались до премудростей інженерної механіки. Шкода тільки, що за народними звичаями щороку Зірку треба було спалювати по Йордані...

Вітер гойдає ніч.
А у небеснім морі
Замерехтіли зорі,
Наче гірлянди свіч.
Та лиш зоря одна
Дивом Різдвяним зветься,
Світить у кожнім серці
І не згаса вона.

. .

. . . .
zirka4.jpg (153.19 Kb)

Християни вважають восьмикутну зірку винятково своїм символом. На відміну від юдейської шестикутної зірки Давида і поганської п'ятикутної, як символу поклоніння п'яти органам чуття людини, восьмикутна різдвяна Зірка - символ вічного царювання Месії. А Месія - це саме Сонце.


Традиції вдало поріднилися і стали для українців найкращими в період зимових свят.

У статті використано пісню на слова і музику Сергія Сірого, яку виконує Аліна Овчіннікова.Вам сподобалася стаття? Підтримайте україномовне видання: Ваша допомога дозволить нам працювати для Вас і надалі!

 

➡ Приват 4149629353047269

➡ Monobank: 4441114410047144

➡ PayPal: uimcbiz@gmail.com

➡ Patreon https://www.patreon.com/uimc

 

Дякуємо!

 Підтримайте Korali.info! Become a Patron!