Вишивка Blackwork (чорна вишивка)

blekvork1

ІСТОРІЯ

Штапівка, стебнівка, прошиття, Blackwork – один з різновидів рахункових швів. Широко поширений на території всієї України, в Росії, в Європі, Англії, Мексиці та Індії.

Зародилася чорна вишивка на Середньому Сході, де канони мусульманського Корану забороняли використовувати яскраві барви. Поширилася через Іспанію, яка довгий час перебувала під впливом Мавританії і так поступово дісталася до Європи. Особливу популярність чорна вишивка набула за часів правління Тюдорів. Тодішні вельможі при англійському дворі носили одяг з чорним витонченим декором комірців і манжетів. А позаяк таких оздоб на всіх не вистачало, допоміг «блекворк». Ним замінювали мереживо, яке в ті часи коштувало дуже дорого. А ще чорною вишивкою прикрашали подушки, гобелени, чохли для меблів тощо.

blekvork6

Згодом у моду на вишивку «блекворк» увійшли золоті нитки. Тонкі квіткові візерунки чорної вишивки були переплетені з крученими золотими стеблами. Це створювало розкішний дизайн і ефект дорогого виробу.

А тепер – чому основний шов у виконанні “блекворк” називають “Гольбейн”. Художник Ганс Гольбейн на своїх картинах зображав представників вищих станів Британії в одязі з візерунками з чорних ниток – і шов отримав свою назву за прізвищем людини, яка ніколи не займалася вишивкою.

blekvork15

На початку XVII ст. у моду прийшли яскраві колірні рішення, тому про стриману і елегантну чорну вишивку забули. У наш час техніка “блекворк” знову стає популярною, до того ж вдосконаленою змінами. Так, у сучасній вишивці “блекворк” використовують не тільки шов «Гольбейн», а й інші декоративні шви, і хрестик. У техніці чорно-білої вишивки зараз присутні не тільки геометричні та рослинні орнаменти, а й будь-які сюжети. А також при вишивці використовують і різного кольору нитки, як для виділення акцентів так і для більшої яскравості картини.

blekvork23

ТЕХНІКА ВИКОНАННЯ І МАТЕРІАЛИ

Основний прийом для вишивки – шов «назад голку» або подвійний стібок шва «вперед голку. Справжня вишивка у техніці «блекворк» повинна мати однаковий вигляд з обох сторін тканини.

Традиційно використовують шовкову нитку, але можна також спробувати віскозну чи бавовняну. У поєднанні із золотою така вишивка виглядатиме розкішно.

blekvork21

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Цей шов виконують техніками «поперед/вперед голку» та/або «позад голку» ) та маневруванням голкою в різних напрямках (по діагоналі) вишивають бажаний візерунок. Його використовують як самостійний, та і в поєднанні з іншими швами, і як допоміжний: для обведення елементів візерунку вишитих гладдю чи хрестиком. Саме таким швом вишито більшість подільських рушників, а також полтавських, київських, кернігівських сорочок.

blekvork27

Схеми для вишивки в техніці “блекворк” діляться на два види: контурні і відтінкові. По контурній схемі відшиваються тільки контури. Така робота виглядає досить просто. А ось по відтіночних – шиють картини, де щільність вишивки визначає насиченість кольору (від чорного до світло-сірого). Це трудомісткий процес, але готовий виріб виглядає фантастично – наче взірцева графіка!

blekvork24

Для вишивки в техніці “блекворк” використовують тканину рівномірного переплетення, але новачки цілком можуть вибрати і Аїду . Незалежно від того, якій тканині ви віддасте перевагу, працюйте при хорошому денному світлі, уважно перераховуйте перетин ниток, щоб не почати вишивати зі зміщенням.

Для вишивки в такій техніці найзручніше використовувати гобеленові рами або квадратні кросна (рос. – п’яльця), також підійдуть звичайні круглі. Важливо, щоб тканина була натягнута, і залишалося достатньо вільного місця навколо малюнка. Важливо, аби вишивка тішила і приносила естетичне задоволення! Бажаємо усім вишивальницям натхнення!

blekvork28