Причиною виходу з ладу електрообладнання часто стає збій і перешкоди в електромережах. Якість і кількість електроенергії, що доходить до кінцевого споживача в нашій країні залишає бажати кращого. Планові відключення і перебої, викликані як перевантаженнями, так і різного роду аваріями можуть назавжди вивести з ладу електротехніку. Щоб уникнути поломок електрообладнання від різних збоїв і перешкод потрібно підключити до них джерело безперебійного живлення.
Що може безперебійник (ДБЖ)
ДБЖ – це прилад, що дозволяє вашій техніці (котлу опалення або комп’ютеру) протягом певного часу працювати від акумуляторних батарей. Таким чином, в разі відключення або виходу за межі нормальних показників, електричної мережі, він видаватиме на виході живлення, яке повністю відповідає всім стандартам. Це допоможе уникнути поломки та інших наслідків проблем з електроживленням.
Джерела безперебійного живлення (UPS) раніше встановлювалися тільки в обчислювальних центрах або системах життєзабезпечення. Зараз вони є недорогим доповненням до будь-якого електричного обладнання.
Які бувають ДБЖ
Згідно з Міжнародним стандартом IEC 62040-3 UPS пристрої за схемою побудови мають таку класифікацію:
- резервні (off-line або standby);
- лінійно-інтерактивні (line-interactive);
- подвійного перетворення (on-line).
Залежно від робочої напруги навантаження, ДБЖ можуть бути однофазними (для живлення однофазних споживачів) і трифазними (для трифазних і однофазних споживачів в трифазних групових мережах).
Також важливим параметром безперебійника є його конструктивне виконання, яке залежить від призначення, потужності і часу роботи в автономному режимі, наприклад:
- пристрій малої потужності в настінному, моноблочному, підлоговому (баштовому) виконанні, а також з уніфікованими розмірами для розміщення в 19-дюймових стійках і шафах;
- безперебійники середньої і великої потужності, що випускаються в моноблочній підлоговій або шафовій конструкції, а також у виконанні для розміщення в стандартних 19-дюймових стійках і шафах.
Призначення і допоміжні функції ДБЖ
Основним призначенням пристроїв є забезпечення безперебійності електроживлення підключених електроприладів при виникненні перебоїв в подачі електроенергії або неприпустимих відхиленнях її параметрів (напруги і частоти) від нормальних значень.
Додатковими можливостями деяких сучасних пристроїв є:
- стабілізація напруги;
- фільтрація частотних і імпульсних перешкод;
- «холодний старт» автоматично вмикає приєднані прилади при відключенні електроенергії;
- світлова та звукова індикація станів системи живлення (відображення рівня напруги і частоти на вході і виході, фактична потужність споживання навантаження і т.д.);
- таймер вимкнення/ввімкнення навантаження в заданий час;
- синхронізація з ПК, організація віддаленого моніторингу системи живлення і керування пристроєм.
Також безперебійними оснащуються цілим рядом фільтрів та захисних пристроїв.
Як обрати джерело безперебійного живлення
До найважливіших технічних характеристик ДБЖ можна віднести:
- потужність пристрою;
- час перемикання на роботу від АКБ і назад;
- схему побудови і форму вихідного сигналу;
- максимальну тривалість роботи в автономному режимі;
- наявність функції стабілізації напруги;
- час повного заряду акумуляторів;
- виконання і габарити.
Слід зазначити, що для різних видів електротехніки слід обирати різні типи безперебійників, виходячи від існуючого ладу побудови UPS і відповідність форми їх вихідного сигналу різних видів навантажень.
Також треба врахувати, що роутери, зовнішні жорсткі диски і багато сучасних моніторів для підключення до мережі використовують звичайну «євро» вилку. Тому сьогодні доречніше вибирати ДБЖ з вихідними роз’ємами типу CEE 7/* – «євророзетками». Зверніть увагу, щоб кількість розеток відповідала кількості споживачів.
ДБЖ резервного типу (off-line)
Найбільш популярні в побутовому використанні безперебійники, що виконують перемикання живлення навантаження на акумуляторні батареї при відсутності напруги в основній мережі. Вони не мають вбудованого захисту від перепадів напруги (стабілізації), тому підійдуть тільки для застосування в мережах з відносно стабільною напругою але через доступну вартість і задовільні технічні характеристики користується стабільним споживацьким попитом. Їх купують для обслуговування системних блоків домашніх або офісних ПК.
Цілком розумним буде використання такого безперебійніка і для мережі малопотужного чергового освітлення. Обмеженням в цьому випадку є наявність в баласті ламп з електромагнітним дроселем. Результати практики спільного використання оффлайн ДБЖ з лампами прямого включення і роботи з електронними ПРА підтверджують нормальну роботу ламп зі збереженням їх заявленого терміну служби.
Лінійно-інтерактивні ДБЖ (line-Interactive)
В порівнянні з попереднім більш високий клас пристроїв. На відміну від ДБЖ резервного типу, вони оснащені вбудованим стабілізатором напруги, що розширює сферу їх експлуатації, дозволяючи застосовувати в мережах з незначними відхиленнями напруги від норми. Форма вихідного сигналу дозволяє використовувати ці пристрої для насосів, холодильників, пристроїв з трансформаторними блоками живлення, керуючої електроніки газових котлів, тощо. Але при покупці слід вивчити технічні характеристики приладу.
Онлайн ДБЖ (on-line)
ДБЖ цього типу виконують безперервне перетворення змінної напруги в постійну (з підзарядкою акумуляторної батареї) і подальше його інвертування в змінний з чистим синусом на виході. За рахунок цієї технології досягається повна незалежність якості вихідної напруги від стану мережі.
Пристрої даної схеми побудови забезпечують найбільш ефективний захист не тільки від перебоїв електропостачання, але і при значних відхиленнях напруги мережі від норми. Завдяки топології онлайн час переходу на автономний режим перетворення напруги пристрій можна з упевненістю назвати універсальними для спільного використання з будь-якими, навіть особливо чутливими до якості електроживлення, приладами як то як електродвигуни, комп’ютерне та офісне обладнання, електронні блоки управління опалювальних котлів, відеоапаратура і т.д. Навіть в мережах з вкрай низькою якістю електроенергії. Єдиний їх недолік – висока вартість.
Зазначимо, що ДБЖ незамінне для серверів і зовнішніх дискових накопичувачів, тому що раптове відключення електрики може призвести до втрати накопичених даних.