11 вересня — усікновення голови св. Івана Хрестителя

ivan_usiknovennya

Спочатку пригадаймо собі, хто такий Іван Хреститель і чому його постать така важлива. Отож, Іван Хреститель народився в сім’ї священика Захарії та Єлисавети, родички Богородиці, коли вони були у похилому віці й вже не сподівалися на потомство. У євангелії від Луки написано: «Він буде великим в очах Господніх» – так сказав ангел до Захарії, сповіщаючи йому народження сина.

Іван Хреститель, якого ще називають Предтечею, своїм суворим способом життя дав взірцевий приклад богопосвяченого життя. Він закликав людей до покаяння, кажучи: «Слідом за мною йде сильніший від мене, що Йому я недостойний, нахилившись, розв’язати ремінця Його сандалів. Я вас хрестив водою, а Він хреститиме Святим Духом” (Мк. 1, 7-8).

Іванові Предтечі довелося жити у час великого безбожництва за панування Ірода. Власне, у царя Ірода була законна дружина, дочка аравійського царя Арефи. Ірод залишив її і жив разом з Іродіадою, дружиною свого брата.

У день свого народження Ірод влаштував пишний бенкет, на якому перед гостями танцювала Саломія, дочка Іродіади. Вона так догодила цим Іроду, що він поклявся перед гостями дати їй все, чого б вона не попросила. Саломія пішла до матері порадитись. Підступна Іродіада зажадала попросити голову св. Івана Хрестителя на таці. Ірод засмутився: він боявся гніву Божого за вбивство пророка, але не міг порушити необережну клятву.

Св. Івану Хрестителю відсікли голову і віддали Саломії. Як свідчать перекази, голова на таці продовжувала викривати пороки Ірода й Іродіади. Злісна Іродіада попроколювала язик пророка шпилькою і закопала голову в нечистому місці. Але Іванна, дружина царського урядника Хузи, таємно взяла святу голову, поклала в посудину і поховала її на Єлеонській горі, в одному з маєтків Ірода. Тіло св. Івана Хрестителя взяли його учні і погребли його.

Божий гнів обрушився на тих, хто зважився погубити пророка. Саломія переходила взимку річку Сікоріс і провалилася під лід. Голову її, відрізану гострою крижиною, принесли Іродові та Іродіаді, як колись принесли їм голову св. Івана Предтечі, а тіло її так і не знайшли. Аравійський цар Арефа вислав свої війська проти Ірода і завдав йому поразки. Римський імператор в гніві заслав Ірода разом з Іродіадою до Іспанії, де вони загинули.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Через багато років після страти св. Івана Хрестителя, земля, в якій була захоронена посудина зі святою головою Предтечі, перейшла у власність благочестивому вельможі Інокентію, цю посудину був знайдено при будівництві церкви.

З давні часів у цей день християни дотримувались строгого посту. Також вірили, що дуже поганою прикметою є стригтися і користуватись ножем. Господині намагались приготувати їжу заздалегідь, аби в день 11 вересня не брати до рук ножа чи ножиць. Та найкращою прикметою у всі часи у день строгого посту є, звичайно ж, щира молитва.