2 серпня – пророка Іллі

illya

Із початку серпня в Україні бувають так звані горобині ночі — дуже темні ночі, які супроводжуються нічними грозами із блискавками та громом. Коли йде гроза, люди намагаються не підпускати до себе собак і котів. За народними забобонами, в цих тваринах може сховатись нечиста сила.

Перед образами під час грози старші люди запалюють освячену свічку, аби вберегти оселю від грому. А якщо вже блискавка запалила дім, то за старих часів люди навіть не намагалися цю пожежу гасити, оскільки вона начебто самим Богом запалена, а значить, простій людині й годі її загасити.

На день пам’яті цього святого традиційно йде дощ. Такий дощ вважають благодатним, і, якщо вмитися ним, то можна зцілитися від хвороб і прокази.

Старші люди вірили, що в цей день, 2 серпня, св. Ілля їздить на конях по небу, і від швидкого бігу один з коней втрачає підкову, яка падає у воду, і відповідно вода холоднішає. За народною міфологією, Ілля є наступником громовика Перуна, повелителем дощів, грому і блискавок.

Дощовий Ілля — захисник урожаю, худоби, рослин, взагалі всієї природи, тому особливо шанували його хлібороби. Вірили: якщо цього дня хороша погода, то буде гарний сінокіс, якщо дощ — буде врожай жита наступного року, якщо спека — буде холодна і довга зима.

Цей святий – один із найбільших пророків Старого Заповіту, родом із Палестини. Св. пророк Ілля проповідував задовго до появи Ісуса Христа. Батько новонародженого Іллі бачив ангелів, які сповивали немовля вогнем і вкладали в його уста полум’я. А це був знак, що дитина – особлива.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

Легенда оповідає: коли нечиста сила повстала проти Бога, то Господь наказав Іллі прогнати її з неба. З того часу Ілля ганяється за бісами і пускає в них огненні стріли: громи і блискавку.

Св. Ілля присвятив своє життя Богові та проповідуванню християнських чеснот. Жив пророк переважно в пустелі, де постив та молився. За свою службу на славу Бога був живим узятий на небо у вогненній колісниці.

. . . . . .

Якось Ілля вирушив за межі Ізраїлю до бідної вдови, яка була приречена з дітьми на голодну смерть. Щоб нагодувати пророка, Сарептська вдова віддала йому свій останній шматок хліба. Пророк Ілля зробив два дива: запаси хліба і масла в будинку вдови зробилися невичерпними, а її померлий син воскрес.