До Андрія на вечорниці

Коли за вікнами темно і зимно, а гарячий чай чи кава не гріють… ні, це не поставлений голос диктора з телевізора і навіть не реклама чогось-там із чимось! Це настрій, який приходить до нас у зимну пору.

Так може початись кожен грудневий вечір, якщо проводити його на самоті. Але так його ніколи не хотіла «висиджувати» українська молодь. І тому на світі з’явились вечорниці! Дівчата і хлопці збирались у великій хаті: жартували, оповідали цікаві історії та грали в різні ігри, а в ніч з 12-го на 13-е грудня ворожили…

Всілякі ігрища здавна супроводжувались смачними стравами і обрядами. Молодь змагалась практично у всьому: хто кращого вареника чи коржа спече, хто краще заспіває, хто більше вщипне калити.

Калити? А що це? Калита – то великий і солодкий корж, переважно круглий як сонце, який випікають спільно. Його підвішують на довгу шворочку заради веселої розваги – «Кусання калити». Відкусити шматок калити треба, не тримаючись за неї руками. Та найвеселіше не тому, хто намагається відкусити, а всім іншим, хто за цим дійством спостерігає.

Калитою керує “Пан Калетинський” – веселий, жартівливий парубок. Він запрошує “пана Коцюбинського” кусати калиту і намагається у всякий спосіб зашкодити герою. Силу і вправність у кусанні калити випробовують усі охочі.

Та окрім вечорниць андріївська ніч «відзначається» парубоцькими збитками – особливо у тих дворах і садибах, де є дівчата на виданні. Збитки бувають як дуже локальні (обмазування дверей зубною пастою чи затуляння вікон чимось темним, аби думали, що ще ніч), так і районного масштабу (знімання воріт, чіпляння старих черевиків на паркан, зодягання пса у светр)… Роблячи збитки, важливо не перейти межі дозволеного і щоб усім було смішно, а не лише парубкам-збиточникам.

Дівчата вірили, що в цю ніч ворожба на судженого справджується. Ворожили у різний спосіб, скільки вистачало ідей і фантазії. Хлопці всіляко намагались перешкодити, а насправді тільки й думали про те, як би то позалицятись і вивідати дівочі секретики. Авжеж, не всі вірили у силу ворожби – для багатьох цей вечір був просто гарно проведеним часом.

Читайте також: 20 віршів та пісень про маму

А як проводять вечорниці сучасні жителі великих міст? Тематичними концертами і привітаннями усіх, хто носить імена Андрій чи Андріана! Адже мало подарувати щось файне – насамперед важлива увага до іменинника і бажання побачити усмішку на щасливому обличчі!

Уже багато років поспіль одна із львівських радіостанцій проводить у цей вечір так званий «Андріївський анплагд». Ще дивнішим, аніж слово «калита» є оте «анплагд». Отже, слово «unplugged» в перекладі з англійської означає буквально «відімкнений» від мережі або інакше кажучи «акустичний». MTV Unplugged — телевізійне шоу на каналі MTV (US/International), учасники якого виконують пісні в акустичному форматі. Це шоу відоме з 1989 року.

. . . . .

Ось кілька підказочок, як гарно привітати Андрія з іменинами:

***

Будь мужнім, радуй своїх ближніх,

Того хто поруч, розумій.

І ангел в шатах білосніжних

Хай береже тебе, Андрій!

***

В день Ангела бажаю я любові

І від душі успішних перемог,

Натхнення, щастя світлого, здоров’я

І хай тебе оберігає Бог!

***

Як пісня дзвінко ллється,

Хай гарно так живеться,

Хай доля усміхається,

Здоров’я додається!

Хай буде свято на душі,

А серце щастям багатіє,

Хай водограй вирує почуттів,

Збуваються всі мрії!

. . . . .

***

Нехай у день твого святого,

Ангел сил додасть до всього,

Щоб життя не було сірим,

Хай додасть наснаги й віри!

Перемог на кожнім кроці,

Досягати в новім році!

З днем ангела, Андріано,

Будь щаслива і кохана!

***

Нині в Андріани свято,

Друзів прибуло багато.

Квіти є і подарунки,

І обійми, й поцілунки.

Головне, однак, не в тому –

Хай надалі цьому дому

Усміхнеться Доля щиро!

Щоб жили Надія й Віра,

Щоб Любов легка, мов крила,

Кожне серце тут зігріла!